pon., 08.07.2019
18:30–19:45
Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł
Berlin
Przez wiele stuleci nic nie wskazywało na to, że miasto nad Szprewą wyrośnie na stolicę Cesarstwa Niemieckiego oraz metropolię, która będzie wyznaczała drogę rozwoju architekturze i sztuce Europy. Ten początkowo niezbyt duży ośrodek miejski w XIX wieku stał się tętniącym życiem, nowoczesnym miastem, liczącym milion mieszkańców w 1877 roku. Pierwsze lampy elektryczne oświetlały ulice miasta już przed 1879 rokiem, a w 1900 roku uruchomiono tu metro.
Po okresie awangardy i kolorowego życia artystycznego w pierwszych dwóch dziesięcioleciach XX wieku Berlin stał się ośrodkiem niemieckiego totalitaryzmu, a po 1945 roku – bolesnym dla mieszkańców teatrem zimnej wojny. Podzielone murem miasto i jego architektura oddawały pojedynek idei sowieckiego świata i świata wolności za żelazną kurtyną. Zjednoczenie Berlina w 1990 roku i wykorzystanie pustek po murze dzielącym miasto pozwoliło na wzniesienie nowych obiektów i przebudowanie części miasta na niespotykaną dotąd skalę.
Cykl wykładów: Warszawskie wakacje
W czasie wykładów przyjrzymy się stołeczności (tej obecnej i tej utraconej) oraz sztuce znanych miast naszego kontynentu – dzięki temu każdego miesiąca wybierzemy się w niezwykłą podróż intelektualną po Europie. Dodatkowa wiedza, pomocna w uprawianiu świadomej turystyki, każdemu i każdej z nas otworzy drogę do osobistego Grand Tour. Wykłady stawiają sobie za cel przedstawienie topografi i artystycznej wybranego miasta, w tym urbanistyki, architektury i sztuki, ale też lokalnych obyczajów i miejscowych specjałów. W każdym z omawianych miast znajdują się obszary lub pojedyncze obiekty, które – podobnie jak warszawska Starówka – wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Prowadzący: dr Olaf Kwapis
Jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Universita di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Bada średniowieczną i nowożytną sztukę włoską (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu), jest organizatorem europejskich podróży edukacyjnych.Kierownik studiów podyplomowych Historia sztuki. Interpretacje w Collegium Civitas w Warszawie.
Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku