Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 02.07.2018
18:30–19:45


Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp 5 zł

Architektura mieszkaniowa cz. 1. Idee osiedla społecznego

Pierwsze powojenne projekty osiedli kontynuowały jeszcze międzywojenne idee osiedla społecznego. W zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych nieprzerwanie zaangażowana była Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, stawiając sobie za cel rozbudowę osiedli na Żoliborzu i Kole. Po 1956 roku dla coraz bardziej rozwijającego się WSM powstał projekt osiedla Sady Żoliborskie, do dziś uważany za jeden z najlepszych powstałych w okresie PRL.

 

Cykl Warszawa po wojnie. Nowe oblicze miasta

Warszawa okresu Polski Ludowej to nie tylko odbudowa miasta sprzed wojny, ale przede wszystkim czas tworzenia jego nowego oblicza. Budowa zarówno nowych obiektów mieszkaniowych, jak i użyteczności publicznej, propagandowo należała do najistotniejszych inicjatyw nowej władzy. Przyjrzymy się, jak idee architektów niejednokrotnie mierzyły się z rzeczywistością i co z projektów powstających na deskach kreślarskich udawało się zrealizować. Temat architektury okresu Polski Ludowej jest istotny szczególnie dziś, gdy coraz więcej obiektów z lat 1945–1989 znika z przestrzeni miasta.

Prowadząca: Ewa Perlińska-Kobierzyńska jest historyczką architektury, opiekunką merytoryczną zbiorów rysunku architektonicznego Muzeum Warszawy. Zajmuje się architekturą polską XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska warszawskiego w okresie dwudziestolecia i czasu odbudowy.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.