pon., 02.07.2018
18:30–19:45
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp 5 zł
Architektura mieszkaniowa cz. 1. Idee osiedla społecznego
Pierwsze powojenne projekty osiedli kontynuowały jeszcze międzywojenne idee osiedla społecznego. W zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych nieprzerwanie zaangażowana była Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, stawiając sobie za cel rozbudowę osiedli na Żoliborzu i Kole. Po 1956 roku dla coraz bardziej rozwijającego się WSM powstał projekt osiedla Sady Żoliborskie, do dziś uważany za jeden z najlepszych powstałych w okresie PRL.
Cykl Warszawa po wojnie. Nowe oblicze miasta
Warszawa okresu Polski Ludowej to nie tylko odbudowa miasta sprzed wojny, ale przede wszystkim czas tworzenia jego nowego oblicza. Budowa zarówno nowych obiektów mieszkaniowych, jak i użyteczności publicznej, propagandowo należała do najistotniejszych inicjatyw nowej władzy. Przyjrzymy się, jak idee architektów niejednokrotnie mierzyły się z rzeczywistością i co z projektów powstających na deskach kreślarskich udawało się zrealizować. Temat architektury okresu Polski Ludowej jest istotny szczególnie dziś, gdy coraz więcej obiektów z lat 1945–1989 znika z przestrzeni miasta.
Prowadząca: Ewa Perlińska-Kobierzyńska jest historyczką architektury, opiekunką merytoryczną zbiorów rysunku architektonicznego Muzeum Warszawy. Zajmuje się architekturą polską XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska warszawskiego w okresie dwudziestolecia i czasu odbudowy.