pon., 18.02.2019

Architekt między renesansem a barokiem – Andrea Palladio

Pochodzący z rodziny kamieniarzy, pełen jednak elegancji, Andrea Palladio zaczerpnął swój artystyczny pseudonim od bogini mądrości Pallas Ateny. Jego twórczość architektoniczna zawieszona była pomiędzy antycznym dziedzictwem, bizantyńską architekturą Wenecji oraz awangardą swego czasu, czyli szczytem architektury renesansu, z której czerpał opierając się na doświadczeniach Bramantego, Michała Anioła, Rafaela, Giulia Romana, Michelego Sanmicheliego i Sansovina. Palladio stworzył pełen harmonii i dystynkcji styl, który wpisze się w porządki estetyczne i stanie się wzorem dla kolejnych naśladowców.

Wykład z cyklu: WILLA WENECKA. SKARB ARCHITEKTURY EUROPEJSKIEJ

Wykłady poświęcone będą dziełom architektury autorstwa Andrei Palladia oraz innych architektów działających między XVI a XVIII wiekiem w Vicenzie w regionie Veneto. W latach 90. XX wieku miasto Vicenza oraz 24 wille w stylu palladiańskim, rozmieszczone w różnych miejscach regionu, wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poddana władztwu weneckiemu, znakomicie prosperująca od XV do XVIII wieku Vicenza stała się miejscem, w którym Andrea Palladio zrealizował największy i jednocześnie spójny projekt urbanistyczny, oparty na skrupulatnym studium architektury rzymskiej z okresu antyku oraz czasów sobie współczesnych. Uniwersalny projekt Palladia – architekta i teoretyka – stał się wzorem, chętnie podejmowanym w kolejnych stuleciach. Zawsze pozostawał świadectwem geniuszu, którego pierwsze realizacje powstawały właśnie w regionie Veneto.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych. Kierownik studiów podyplomowych Historia sztuki. Interpretacje w Collegium Civitas w Warszawie.

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku