pon., 20.06.2022

Wykład online
Horyzonty nowoczesności

Alina Szapocznikow i polskie artystki wobec horyzontów nowoczesności

Zapraszamy na wykład z cyklu „Horyzonty nowoczesności. Artyści i artystki w Warszawie od lat 40. do 60.”.

Jak dotąd w naszym cyklu skupiliśmy się wyłącznie na artystach-mężczyznach. Ale co z kobietami?

Podczas ostatniego spotkania z cyklu chcę wypełnić tę lukę i – przywołując twórczość Aliny Szapocznikow, a także Heleny Blum, Jadwigi Maziarskiej czy Erny Rosenstein – zastanowić się nad poślednim miejscem artystek (i krytyczek) w konserwatywnym kanonie sztuki.

Jak Szapocznikow burzyła status quo polskiej nowoczesności?
Czy Maziarska była bardziej innowacyjna niż Kantor?
I dlaczego mało kto pamięta/ł o Helenie Blum?

Piotr Słodkowski – historyk sztuki, adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Interesuje się polską sztuką XX wieku w perspektywie współczesnej myśli humanistycznej. Finalista Nagrody Naukowej POLITYKI (2019) i laureat IX Edycji Konkursu im. Majera Bałabana za najlepsze prace doktorskie o Żydach i Izraelu (ŻIH, 2020). Stypendysta Fundacji Lanckorońskich (2021). Dwukrotny laureat Nagrody Stowarzyszenia Historyków Sztuki (2017, 2018). Autor książki Modernizm żydowsko-polski. Henryk Streng/Marek Włodarski a historia sztuki (IBL PAN, seria “Nowa Humanistyka”, 2019) oraz przygotowanej na jej podstawie wystawy Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowe we Lwowie, 2021). Redaktor tomu Przestrzeń społeczna (2014) i antologii powojennej krytyki artystycznej Czas debat (z Agatą Pietrasik, 2016), a także numeru tematycznego rocznika „Miejsce” pod tytułem The History of Art in Poland and the Holocaust (z Luizą Nader, 2020). Obecnie pracuje nad książką poświęconą praktyce artystycznej Marka Oberlandera.