czw., 13.10.2022
18:30–20:00
Wykład online
Centrum Interpretacji Zabytku
udział bezpłatny
Czwartek kuratorski: Gabinet Syren Warszawskich
Czwartki kuratorskie: wykłady kuratorów Muzeum Warszawy, którzy odsłonią tajemnice zbiorów gromadzonych tematycznie w poszczególnych gabinetach muzealnych.
Gabinet Syren Warszawskich
Wnętrze Gabinetu Syren Warszawskich, części wystawy stałej Muzeum Rzeczy Warszawskie to miejsce szczególne z kilku względów. Niewielka przestrzeń gromadzi łącznie około stu obiektów z wizerunkiem syreny, należących do najważniejszych pamiątek miasta. Wybrane i wyjęte z magazynów muzeum eksponaty, zachęcają do opowiedzenia historii o mieście i życiu warszawiaków.
Podczas wirtualnej wizyty w Gabinecie porozmawiamy o fenomenie warszawskiej syreny, ale także o jej związkach z mieszkańcami Warszawy. Spotkanie będzie także okazją do opowiedzenia historii o kilku wybranych obiektach, które trafiły do Muzeum i dziś w gablocie Muzeum przypominają o ważnych wydarzeniach z dziejów miasta.
Krzysztof Zwierz, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Działu Badań nad Warszawą Muzeum Warszawy. Swoje zainteresowania badawcze skupia wokół dziejów społecznych i politycznych Warszawy w XVI i XVII wieku, Starego Miasta oraz historii prawobrzeżnej części miasta. Przygotował pracę poświęconą rozwojowi Warszawy w kontekście odbywających się w niej sejmów w latach 1570-1655.
Wykład jest bezpłatny. Wykładu można słuchać na Facebooku Centrum Interpretacji Zabytku.
Można się również połączyć na Zoomi:
https://us06web.zoom.us/j/88991442290?pwd=TXFyc1EwRi91WWRKSW5JdjdTUlpKdz09
Identyfikator spotkania: 889 9144 2290
Kod dostępu: 803282
E-KOLEKCJE MUZEUM WARSZAWY
E-Kolekcje to nowoczesna i funkcjonalna platforma prezentująca zbiory Muzeum Warszawy.
Obiekty znajdujące się na wystawie głównej Muzeum Warszawy oraz te, które pozostają w muzealnych magazynach zostały starannie sfotografowane. Platforma pozwala przeszukiwać cyfrowe wizerunki obiektów. Umożliwia eksplorowanie bazy eksponatów przy pomocy haseł tematycznych i odkrywanie nowych rzeczy warszawskich. Obiektów i tekstów tematycznych cały czas przybywa.
Zachęcamy do korzystania z e-Kolekcji!
Fot. Marcin Czechowicz