pon., 15.05.2017
18:30–19:30
Centrum Interpretacji Zabytku
Wstęp płatny 5 zł
Dogrywka po Marcu. Zapomniane zamieszki na Stadionie Dziesięciolecia w maju 1968 r.
Cykl wykładów prezentujący panoramę dwudziestowiecznej brutalności, widzianej z perspektywy stołecznej ulicy. Warszawa była w XX wieku nie tylko niekwestionowanym gospodarczym i kulturalnym centrum kraju, ale także stanowiła główną arenę wydarzeń politycznych. Tutaj upadały rządy, rozpoczynały się i załamywały wielkie kariery. A ulica nigdy nie pozostawała obojętna na polityczne zmiany.
Dwie migawki z czasów dwudziestolecia międzywojennego i dwie z czasów komunistycznych pozwalają ukazać, jak bieżąca polityka wpływała na nastroje stołecznej ulicy, tworząc mieszankę wybuchową. W oparciu o wspomnienia, prasę z epoki, materiały archiwalne i bogatą ikonografię – przypomnimy najbardziej mroczne i brutalne epizody z dziejów miasta. Odkryjemy mechanizmy rodzenia się społecznej frustracji i sposoby jej rozładowywania. Obserwacja historii skłoni nas również do zadania ważnych pytań na temat naszej współczesności.
15 maja 2017, godz. 18:30
Dogrywka po Marcu. Zapomniane zamieszki na Stadionie Dziesięciolecia w maju 1968 r.
Michał Przeperski, historyk, pracownik IPN, doktorant IH PAN, specjalizuje się w dziejach politycznych XX wieku. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Ostatnio opublikował książkę Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku.
Uprzejmie informujemy, że bilet na wykład w Centrum Interpretacji Zabytku kosztuje 5 zł.