śr., 30.09.2020

Muzeum Warszawy
5 PLN

BudujeMY! | Berlin. Jedno miasto, dwie odbudowy.

Megalomański projekt Alberta Speera przebudowania Berlina na Germanię, nową stolicę III Rzeszy, nigdy nie został wykonany. Jak na ironię, projekt ten był wyrazem imperialnych ambicji, które doprowadziły do prawie całkowitego zniszczenia Berlina w 1945 roku.

Miasto zostało odbudowane, ale nie jako jedna całość, ale dwa organizmy, socrealistyczny Berlin Wschodni znajdujący się w radzieckim sektorze okupacyjnym oraz modernistyczny Berlin Zachodni, część miasta, nad którą po wojnie pieczę sprawowali Amerykanie, Anglicy i Francuzi.

Prowadzący: Krzysztof Mordyński – absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant Instytutu Sztuki PAN, kustosz w Muzeum UW, autor wystaw muzealnych, zajmuje się historią urbanistyki i architektury, ze szczególnym uwzględnieniem okresu realizmu socjalistycznego w Warszawie.

Informacje o wydarzeniu w Kinie Syrena

miejsce: kino Syrena, Muzeum Warszawy, wejścia od strony ul. Nowomiejskiej 8

limit miejsc: 15 (limit może ulec zmianie)

Informacje o wydarzeniu online

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

Cykl: BudujeMY! Rocznica odbudowy Warszawy

Program finansuje Urząd m.st. Warszawy.