wt., 14.09.2021
18:30–20:00
Debata
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp bezpłatny
NGOsy Warszawy. My, neuroróżnorodni! | ONLINE
Warszawiacy są neuroróżnorodni? Tak! Tylko co to oznacza i co mówi nam o stolicy? Jak mądrze żyć w takim razie razem? Dr Krzysztof Szalecki z Fundacji a/typowi przybliży nam ten temat, za paralelę obierając Warszawę jako organizm, tak różny i złożony wewnętrznie jak ludzka psychika.
Ramą dla opowieści o warszawskim różnorodnym postrzeganiu świata i siebie oraz tak zróżnicowanym doświadczaniu wszystkiego, życiu i funkcjonowaniu we wspólnej rzeczywistości, jakim tętni stolica, będą dzielnice, osiedla i budynki Warszawy. Tak różne, a jednak tworzące jedno „ja”.
Szachownica ulic Miasteczka Wilanów zorganizowana i powtarzalna w kartezjańskim porządku i Sady Żoliborskie Haliny Skibniewskiej, dekonstruujące kutą przez wieki formułę tkanki miejskiej z modernistyczną beztroską, potrafią spotykać się we wspólnym mianowniku.
Wspólny mianownik znajdują w stolicy też warszawiacy – ci z nas, którzy mieszczą się w przyjętych, często opresyjnych normach, i ludzie atypowi, wysoko wrażliwi, synestetycy, warszawiacy ze spektrum autyzmu, cierpiący na depresję i inne formy różnorodności neurologicznej. Zapraszamy w fascynującą podróż po neuroróżnorodnej Warszawie!
Wydarzenie odbędzie się na Facebooku Muzeum Warszawy
Gość: Krzysztof Szalecki – dr n. med., na stałe związany z fundacją Atypowi. Od 2012 roku pracuje w Klinice Nowotworów Układu Nerwowego Centrum Onkologii Instytutu w Warszawie. Szczególnym zainteresowaniem dr Szaleckiego jest leczenie zespołów bólowych z użyciem metod małoinwazyjnych i chirurgicznych. Brał udział w programach leczenia operacyjnego zespołu Tourrete’a i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.
Zajrzyjcie na stronę atypowi.org i poznajcie tę wyjątkową organizację! Polecamy też stronę facebookową Fundacji.
Prowadzenie: Marta Żakowska – Muzeum Warszawy, Magazyn Miasta