Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 21.08.2017
18:30–19:30

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp płatny

Warszawa „gierkowska”. Tradycja i nowoczesność

Powojenna Warszawa była areną zmagań architektów, urbanistów i polityków. Mieli ogromny wpływ na kształt podnoszonego z gruzów miasta, różne były jednak ich motywacje i środki. Pierwszym, jeszcze „praskim” prezydentem Warszawy i faktycznym twórcą SFOS-u był generał Marian Spychalski, późniejszy marszałek Polski. Odsunięty od władzy i uwięziony w latach rządów Bieruta powrócił za czasów Gomułki. Z kolei Edward Gierek, który wprowadził się do Domu Partii w 1970 roku radykalnie zmienił politykę inwestycyjną wobec Warszawy, odwołując się do tuż powojennej legendy odbudowy. Wszyscy wymienieni sięgali po różne środki aby osiągnąć swoje zamierzenia.

Dr Andrzej Skalimowski, biograf Józefa Sigalina, naczelnego architekta Warszawy. Autor wydanej drukiem monografii warszawskiego Domu Partii. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół dziejów powojennej odbudowy i przebudowy Warszawy, szczególnie zaś projektujących wówczas architektów.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.