Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 24.08.2024
11:00

Spacer
Centrum Interpretacji Zabytku
udział bezpłatny

Warszawa dwupoziomowa Zygmunta Stępińskiego – spacer po warszawskim Powiślu (z tłumaczeniem PJM)

W trakcie spaceru przyjrzymy się warszawskim projektom architektonicznym Zygmunta Stępińskiego z lat 50. i 60. XX w. poruszając się szczytem skarpy oraz u jej podnóża. Temat dwupoziomowości Warszawy – wysokiej skarpy po zachodniej stronie Wisły oraz Powiśla – dawnej pradoliny Wisły był jednym z ważniejszych zagadnień projektowych dla architekta.

Wśród wielu współczesnych nawarstwień postaramy się znaleźć i zrozumieć powojenne koncepcje zagospodarowania tej części Warszawy. Teren przed II wojną światową gęsto zabudowany, po wojnie planowano przeznaczyć głownie na zieleń. Pozostałością tej koncepcji jest dzisiejszy Park im. Marszałka E. Rydz-Śmigłego, którego współautorem był Zygmunt Stępiński. Od końca lat. 50. trwały prace nad zagospodarowaniem Powiśla, a Stępiński zaprojektował na tym obszarze trzy osiedla mieszkaniowe Radna, Solec i Ludna. Przyjrzymy się zarówno projektom zieleni na skarpie jak też architekturze osiedlowej.

Udział na podstawie bezpłatnych biletów do pobrania online.

Prowadząca: Ewa Perlińska-Kobierzyńska – historyczka architektury, kuratorka wystaw, opiekunka zbioru dokumentacji architektonicznej w Muzeum Warszawy, jej zainteresowania naukowe koncertują się wokół architektury polskiej XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska warszawskiego okresu okupacji i odbudowy.

Miejsce zbiórki: Skwer Batalionu AK, pod pomnikiem Francesca Nulla

Dostępność: spacer dostosowany dla osób przemieszczających się na wózkach oraz niesłyszących/niedosłyszących – z tłumaczeniem na PJM

Ilustracja: Osiedle Frascati, elewacja budynku, proj. Zygmunt Stępiński, 1970, z kolekcji Muzeum Warszawy


Wydarzenie realizowane jest w ramach zadania: „Digitalizacja, konserwacja i udostępnienie spuścizny architekta Zygmunta Stępińskiego” z programu „Kultura cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.