wt., 23.08.2022
18:00–20:00
Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp bezpłatny
Tragiczny palimpsest. Czy da się odczytać czas wojny w przestrzeni Warszawy | Seminarium Warszawskie
Ostatnie spotkanie Seminarium Warszawskiego (stacjonarne w Bibliotece Muzeum Warszawy) – wielodyscyplinarnych i wielowątkowych dyskusji o Warszawie, które jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Warszawy i Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.
Miasto oglądane z perspektywy pieszego wydaje się często dość zwyczajne i oczywiste, oglądane z góry prowadzi do zmiany wrażeń. Kształty miasta zapisane na zdjęciach lotniczych i satelitarnych przechowują historię i snują o niej opowieści. Wystarczy wytężyć wzrok, przyjrzeć się i czytać.
Wyczytać można z nich ślady wojny, warstwy nakładających się zdarzeń, wyrysować granice tragedii, odkryć małe i wielkie tajemnice, sprostować nieprawdy.
O tych i wielu innych możliwościach interpretacji zdjęć lotniczych i satelitarnych w kontekście zapisanych na nich śladów wojny dyskutować będą:
- Zygmunt Walkowski, fotograf, badacz i dokumentalista II wojny światowej. Dokonał rekonstrukcji filmowych kronik powstania warszawskiego.
- dr hab. inż. Ireneusz Ewiak, prof. WAT, specjalista z zakresu geodezji i kartografii, fotogrametrii lotniczej i satelitarnej, w tym opracowań wieloczasowych z wykorzystaniem archiwalnych materiałów fotogrametrycznych.
- Piotr Falkowski, geodeta fotogrametra. Pracuje w Warszawskim Przedsiębiorstwie Geodezyjnym S.A., gdzie prowadzi dział fotogrametrii. Zajmuje się między innymi opracowaniami, w których wykorzystuje archiwalne zdjęcia lotnicze oraz dawne mapy Warszawy. Twórca ortofotomapy Warszawy opracowanej na podstawie zdjęć lotniczych z 1945 roku.
Rozmowę poprowadzi duet moderatorów – dr hab. Mikołaj Madurowicz reprezentujący Centrum Badań na Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Paweł Weszpiński, reprezentujący Muzeum Warszawy.
Informacje praktyczne:
Miejsce: Biblioteka Muzeum Warszawy