Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 30.11.2021
18:00–20:00

Wykład
Seminarium Warszawskie
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp bezpłatny

Społeczność mamy, jaką mamy, ale na szczęście jest margines… | Seminarium Warszawskie

Seminarium Warszawskie jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Warszawy i Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

Inspiracją do dyskusji podczas trzeciego seminarium warszawskiego są słowa zapisane w jednym z utworów Wojciecha Młynarskiego Społeczność mamy, jaką mamy, ale na szczęście jest margines… oraz otwierana w Muzeum Warszawy wystawa  zatytułowana Niewidoczne. Historie warszawskich służących.

Obie inspiracje odnoszą się do historii Warszawy rysowanej losami osób, których życie toczyło się na swoistym marginesie statystycznie zwyczajnej codzienności. Marginesie, który nie jest jednak oceną, stygmatem, a jedynie miejscem poza pozornie głównym nurtem życia miasta (choć może to jednak główny, albo jeden z głównych nurtów codzienności Warszawy, w której służba domowa stanowiła w pewnym momencie 33% ludności). Ale też marginesie w rozumieniu powszechnym, wypełnianym szeroko przez ludzi tworzących świat ubóstwa i przestępstw.

Pytania o oba światy, o ich często nieostre pogranicze, o życie służących warszawskich domów stanie się zaczynem dyskursu.

W seminarium udział wezmą:

dr Agata Gołąb – absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii UW, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii obejmująca zainteresowaniami badawczymi m.in. antropologię historyczna i historię  mówioną. Autorka pracy „Procesy adaptacji kulturowej ludzi przybyłych ze wsi i miasteczek do Warszawy po drugiej wojnie światowej”.

Grzegorz Kalinowski – historyk, dziennikarz, komentator sportowy, pisarz podejmujący w swej twórczości m.in. problematykę służących i świata przestępczego Warszawy, redaktor czasopisma „Skarpa Warszawska”, autor m.in. trylogii Śmierć frajerom oraz Śledztwo ostatniej szansy.

dr Alicja Urbanik–Kopeć – badaczka historii literatury i kultury polskiej XIX wieku, obejmująca zainteresowaniami naukowymi dziewiętnastowieczną nowoczesność, emancypację XIX i XX wieku oraz edukację kobiet i grup wykluczonych, związana zawodowo z Instytutem Historii Nauki PAN, autorka takich książek, jak Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu. Praca seksualna w XIX wieku na ziemiach polskich, Anioł w domu, mrówka w fabryce oraz Instrukcja nadużycia. Służące w XIX-wiecznych polskich domach.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Miejsce: Kino Syrena w Muzeum Warszawy

Limit miejsc: 20 osób

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy pobrać bezpłatną wejściówkę.

Wykład będzie można obejrzeć na Facebooku Muzeum Warszawy.

Sprawdź program seminarium.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.