śr., 11.05.2022
18:30–20:00
Wykład online
Polskie pomniki historii
Centrum Interpretacji Zabytku
5 PLN
Polskie pomniki historii: Klasztory Dolnego Śląska
Polskie pomniki historii to seria wykładów poświęconych najważniejszym obiektom – architektonicznym świadkom polskich dziejów – którym nadano tytuł Pomnik Historii w uznaniu szczególnych wartości materialnych i znaczenia dla naszego kraju.
O czym będzie wykład online?
W poprzednim wykładzie o wielkich klasztorach cysterskich na Dolnym Śląsku dr Olaf Kwapis mówił o opactwie w Lubiążu oraz działalności artystycznej Michaela Willmanna. Kontynuacja opowieści o unikatowych przykładach architektury barokowej zaprowadzi słuchaczy do Krzeszowa i Henrykowa, gdzie mecenat miejscowych opatów pozostawił potomnym dzieła najlepszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów krajów habsburskich.
Choć z dala od Wiednia, ich doskonałe dzieła, widziane w kontekście innych przykładów baroku naddunajskiego, odsłaniają przed nami europejską jakość i skalę. Zaklęty w kamieniu i barwie niezwykły splot polityki i sztuki przywołuje pamięć burzliwych dziejów tych miejsc.
Prowadzący: dr Olaf Kwapis – historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badacz średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu), organizator europejskich podróży edukacyjnych. Związany z Collegium Civitas w Warszawie (kierownik studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” oraz „Dziedzictwo śródziemnomorskie”). W Muzeum Warszawy pełni obowiązki kierownika Centrum Interpretacji Zabytku.
Informacje praktyczne:
Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.
Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.