pon., 14.01.2019
18:30–19:45
Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł
Plan dzielnic centralnych m.st. Warszawy z 1955 roku
Gdy w 1955 roku zmierzały ku finałowi przygotowania do V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów o Pokój i Przyjaźń, Warszawa – miejsce festiwalu – nie dysponowała żadnym aktualnym planem miasta. Jednak między 31 lipca a 15 sierpnia 1955 roku oczekiwano – w związku z festiwalem – obecności blisko 25 tys. reprezentantów i reprezentantek młodzieżówek lewicowych z niemal całego świata oraz około 150 tys. uczestniczek i uczestników z Polski. Zapadła więc decyzja. W ogromnym pośpiechu przygotowano „Plan dzielnic centralnych m.st. Warszawy”, opracowanie o wręcz „fantastycznych” zniekształceniach.
Cykl wykładów: Wokół dawnych planów Warszawy
Każdy kolejny wykład będzie spotkaniem z jednym planem. Często skupiać będziemy się na szczegółach, ponieważ to właśnie one stanowią o wyjątkowości kartograficznego dzieła. Odpowiemy przede wszystkim na pytania, jakimi sposobami przedstawiano miasto, co jest na planie prawdą, a co fałszem. Pojedyncze plany nie funkcjonują jednak w próżni. Przy ich omawianiu nie będziemy zapominać o kontekście ich „poprzedników” i „następców”.
Prowadzący: dr Paweł E. Weszpiński jest kartografem i geografem, kustoszem w Dziale Opracowania Zbiorów Muzeum Warszawy, kuratorem Gabinetu Planów i Map Warszawy wystawy głównej Muzeum Warszawy. Członek Zespołu Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki PAN oraz Zespołu Nazewnictwa Miejskiego. Autor m.in. publikacji na temat dawnej kartografii Warszawy, w tym książek z serii „Ze zbiorów kartograficznych Muzeum Warszawy”.
Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku