Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 22.03.2022
18:00–19:30

Wykład online
Seminarium Warszawskie
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp bezpłatny

Opakowania drobnych radości. O Warszawskich zabawkach – niezabawkach | Seminarium Warszawskie

Zapraszamy na kolejne spotkanie Seminarium Warszawskiego, które jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Warszawy i Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

W programie seminariów warszawskich z dawna już zaplanowaliśmy dyskusję o „Opakowaniach drobnych radości”.

Jak pokazał czas ostatnich tygodni owe drobne radości są bezwzględnie potrzebne w czasach tragicznych i trudnych. Stają się czasem namiastkami normalności albo jej atrapami, są nadspodziewanie przydatne, stają się wsparciem w próbach odnalezienia się w bolesnej rzeczywistości.

W naszej seminaryjnej dyskusji nie rezygnujemy więc z zaplanowanego tematu, nadając mu w wielu miejscach inny wymiar, reinterpretując często znaczenie opakowań. W dyskusji pozostaną wątki dotyczące formy opakowań i zabawek oraz jej zmienności, dotyczące długowieczności niektórych zabawek-niezabawek i trwałości zawartych w nich opowieści, ich programu ideowego, odbiorców, roli.

W seminarium wezmą udział:

Jolanta Wiśniewska, absolwentka katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym UW, starszy kustosz Muzeum Warszawy, autorka wystaw i publikacji z zakresu historii miasta i jego mieszkańców, prowadząca m.in. w oddziale Muzeum Warszawskiej Pragi projekt „Prawobrzeżni”, współkuratorka wystawy „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia”.

Lena Wicherkiewicz, historyczka sztuki, kuratorka wystaw. Od 2016 roku pracuje w Muzeum Warszawy na stanowisku adiunkta w Dziale Badań nad Historia Warszawy i Zbiorami. Jest opiekunką kolekcji opakowań firmowych i przedmiotów reklamowych oraz współautorką Gabinetu Opakowań Firm Warszawskich na wystawie głównej Muzeum Warszawy. Współkuratorka, razem z Jolantą Wiśniewską, wystawy „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia”.

dr Paweł Jasiewicz, wykładowca na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i na Wydziale Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Studiował na Politechnice Koszalińskiej i w Buckinghamshire New University w High Wycombe w Wielkiej Brytanii. Obecnie prowadzi studio projektowe „Pracownia Jasiewicz”. Razem z Muzeum Warszawskiej Pragi realizuje projekt „Projektowanie z rzemiosłem”.

Informacje praktyczne:

Spotkanie odbędzie się ONLINE na Facebooku Muzeum Warszawy oraz na kanale youtube Muzeum Warszawy.


Sprawdź program Seminarium Warszawskiego.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.