Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 14.11.2022
18:30–20:00

Wykład online
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Okupacja i architektura. O niemieckim planowaniu na ziemiach polskich 1939-1945

Historia niemieckiego planowania w okupowanej Polsce to temat aktualnie szeroko badany. Systematycznie odkrywane są nowe, nieznane dotąd dokumenty, ujawniające wielką skalę i zakres idei przekształcania polskich miast i wsi. Były one realizowane przez projektantów – specjalistów wielu dziedzin, którzy na nowo kształtowali plany urbanistyczne, konkretne budynki, ich otoczenie, wnętrza oraz wyposażenie. Niemieccy planiści działali na zlecenie oraz w ścisłej współpracy z najwyższymi władzami i tym samym wcielali w życie założenia okupacyjnej polityki. Ostatecznym celem była całkowita germanizacja i uporządkowanie opanowanej przestrzeni, wolnej od niedoskonałości, a zarazem przeznaczonej dla niemieckich obywateli.

Podczas wykładów wspólnie przyjrzymy się w jaki sposób te idee zostały odzwierciedlone w planach i niektórych realizacjach.

Ziemie polskie w granicach Okręgów: Gdańsk-Prusy Zachodnie, Prusy Wschodnie oraz Okręgu Śląsk

Niemiecka okupacja polskich ziem podczas II wojny światowej jest nierozerwalnie związana z dziejami architektury. Wraz z okupacyjnymi władzami na opanowane tereny przybywali projektanci, którzy na nowo kształtowali plany urbanistyczne, konkretne budynki, ich otoczenie, wnętrza oraz wyposażenie. W ramach swojej działalności wcielali w życie założenia okupacyjnej polityki. Ostatecznym celem była całkowita germanizacja i uporządkowanie opanowanej przestrzeni, przeznaczonej dla niemieckich obywateli. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną spektakularne plany i niektóre realizacje przeznaczone dla miast i wsi w Okręgach Gdańsk Prusy-Zachodnie, Prusy Wschodnie oraz Okręgu Śląsk.

Dr Aleksandra Paradowska jest historyczką sztuki, wykłada na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jest autorką publikacji na temat architektury XIX i XX wieku, w tym książki „Przeciw chorobie. Architektura szpitalna Wielkopolski w dwudziestoleciu międzywojennym” (2015). Aktualnie zajmuje się tematem architektury III Rzeszy na ziemiach polskich oraz jej współczesnego funkcjonowania. Redaktorka naukowa (wraz z Anniką Wienert) polskiego tłumaczenia książki Nielsa Gutschowa „Obsesja porządku. Niemieccy architekci planują w okupowanej Polsce 1939–1945”, która ukazała się w ubiegłym roku nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego z inicjatywy Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę eWejsciowki.pl. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

Zdjęcie: niemiecki projekt ujednolicania fasad w Łodzi


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.