pon., 07.08.2017
18:30–19:30
Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp płatny
Czy „nowi warszawiacy” pojawili się dopiero w XX w.?
O mieszkańcach nowożytnej Warszawy, czyli czy „nowi warszawiacy” pojawili się dopiero w XX w.?
—
Sylweta współczesnego miasta zdradza nam jego historię. Często jest ona ukryta, lecz my – wnikliwi obserwatorzy – szukamy przeszłości w elementach architektury, założeniach urbanistycznych, etc. Szczególnie emocjonujące wydają się nam właśnie historie głęboko ukryte… na przykład na dnie Wisły.
Pretekstem do spotkań stały się zainteresowania badawcze prowadzącej, koncentrujące się wokół relacji polsko-szwedzkich w epoce nowożytnej i szwedzkich grabieży wojennych. Jedyny materialny łącznik między współczesnością a epoką nowożytną stanowić będą dekoracje rzeźbiarskie zdemontowane z warszawskich pałaców, które zostały zrabowane przez szwedzkie wojska podczas „potopu”, a wydobyte z dna Wisły w latach 2009-2015. To one będą punktem wyjścia do rozważań na temat XVII- i XVIII-wiecznego miasta.
Podczas kolejnych spotkań zastanowimy się czy Szwedzi wkroczyli w 1655 r. do stolicy I Rzeczpospolitej czy jedynie do miasta rezydencjonalnego króla, a więc porozmawiamy o pozycji Warszawy w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Ponadto przeanalizujemy strukturę społeczną i ekonomiczną miasta, a także podyskutujemy na temat problemów ówczesnej Warszawy.
Dr Katarzyna Wagner, historyczka, pracownik Działu Badań nad Warszawą Muzeum Warszawy. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii Warszawy XVII–XIX w. oraz stosunków polsko-szwedzkich w XVII–XVIII w. Przygotowała dysertację doktorską na temat nierówności majątkowych w dużych miastach Rzeczpospolitej XVII w.