Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 29.01.2018
18:30–19:45


Centrum Interpretacji Zabytku
Wstęp 5 zł

Monastery i miasta. Bizantyńskie i postbizantyńskie zabytki Grecji cz. 1 

Wykład otworzy krótki rys historyczny dotyczący bizantyńskiej i postbizantyńskiej Grecji. Słuchacze zostaną następnie zapoznani z najważniejszymi obiektami prawosławnymi na Liście:  klasztorami Meteora oraz tymi leżącymi w obrębie Góry Atos, a także monastyrami salonickimi, Dafni (Attyka), Osios Lukas (Fokida).

Cykl wykładów: Dziedzictwo UNESCO: zabytki Grecji i Cypru

Choć Grecję najczęściej kojarzymy ze starożytną cywilizacją, to okazuje się, że spośród 18 obiektów na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO siedem nie wywodzi się z tego okresu. Są to głównie bizantyńskie i postbizantyńskie kościoły, monastery i skupiska klasztorów, a także średniowieczne miasta. Celem dwóch z trzech wykładów będzie przybliżenie tego poantycznego greckiego dziedzictwa. Trzeci wykład poświęcony zostanie wyspie Afrodyty, na której znaleźć można aż trzy obiekty (w tym dwa starożytne) ze wspomnianej listy, a które szerzej są mało znane.

dr Przemysław Kordos, etnograf i literaturoznawca, zajmujący się szeroko pojętą tematyką nowej Grecji oraz Cypru. Jego doktorat dotyczył polskiego podróżnictwa do Grecji, potem zajął się kwestią tożsamości nowogreckiej, kulturą ludową w Grecji i na Cyprze oraz współczesną literaturą nowogrecką. Pracuje na Wydziale „Artes Liberales” UW.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.