wt., 05.07.2022
18:00–20:00
Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł
Miasto i jego muzeum. Drezno. Nie tylko Zwinger
W 1697 roku elektor Saksonii został królem Polski. August II Mocny przeszedł do historii jako władca, który dla prezentacji swojej władzy rozbudował dwie wspaniałe stolice – Drezno i Warszawę̨. Wyjątkowa sztuka czasów saskich porównywana jest często z dokonaniami artystycznymi znanymi z Wenecji, Paryża, Wiednia czy Florencji. O samym Dreźnie mówi się̨, że jest Florencją nad Łabą. Dlatego zapraszamy na wykład o wspólnym dziedzictwie, które do dziś jest świadectwem możliwości istnienia dwóch państw pod jedną koroną.
W Dreźnie, barokowym klejnocie architektury, w czasach panowania Augusta II Mocnego i jego następców, rozbudowano rezydencję monarszą i stworzono system rezydencji podmiejskich, których piękno opisywali poeci, kronikarze i historycy sztuki. Przyjrzymy się najważniejszym miejscom stolicy Saksonii.
Prowadzący: dr Olaf Kwapis – historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badacz średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu), organizator europejskich podróży edukacyjnych. Związany z Collegium Civitas w Warszawie (kierownik studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” oraz „Dziedzictwo śródziemnomorskie”). W Muzeum Warszawy pełni obowiązki kierownika Centrum Interpretacji Zabytku.
Informacje praktyczne
Wykład odbywa się w Centrum Interpretacji Zabytków, ul. Brzozowa 11/13.
Koszt: 5 zł (bilety w sprzedaży na tydzień przed wydarzeniem)