pon., 26.11.2018
18:30–19:45
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp 5 zł
Kościół i architektura
Uzyskanie zgody na budowę kościołów rzymskokatolickich w Polsce Ludowej aż do lat 70. było niezwykle trudne. Zmieniło się to dopiero w epoce Edwarda Gierka. Mimo to każda budowa była wielkim wysiłkiem społecznym i swoistą kontestacją działań ateistycznej władzy. W Warszawie, jednym z obiektów, o które walka trwała najdłużej, była świątynia na Ursynowie. Powstające u schyłku lat 70. i początkach 80. kościoły były także pierwszymi zwiastunami postmodernizmu w architekturze polskiej.
Cykl Warszawa po wojnie. Nowe oblicze miasta
Warszawa okresu Polski Ludowej to nie tylko odbudowa miasta sprzed wojny, ale przede wszystkim czas tworzenia jego nowego oblicza. Budowa zarówno nowych obiektów mieszkaniowych, jak i użyteczności publicznej, propagandowo należała do najistotniejszych inicjatyw nowej władzy. Przyjrzymy się, jak idee architektów niejednokrotnie mierzyły się z rzeczywistością i co z projektów powstających na deskach kreślarskich udawało się zrealizować. Temat architektury okresu Polski Ludowej jest istotny szczególnie dziś, gdy coraz więcej obiektów z lat 1945–1989 znika z przestrzeni miasta.
Prowadząca: Ewa Perlińska-Kobierzyńska jest historyczką architektury, opiekunką merytoryczną zbiorów rysunku architektonicznego Muzeum Warszawy. Zajmuje się architekturą polską XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska warszawskiego w okresie dwudziestolecia i czasu odbudowy.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018