pon., 19.12.2022
18:30–20:00
Wykład online
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł
Fortuna i sztuka. Złoto, kadzidło i mirra – u źródeł fortuny.
Boże Narodzenie stanowi jeden z najpopularniejszych tematów ikonografii chrześcijańskiej. Od IV w. sztuki wizualne kształtowały wyobrażenie o historii Wcielenia, opisanej w Ewangeliach św. Mateusza i św. Łukasza, lecz sięgały także do tekstów apokryficznych i Złotej legendy Jakuba z Voragine. Pobożność́ franciszkańska ukształtowała rozbudowane sekwencje Narodzin Chrystusa, nieobecne w Piśmie Świętym. Typy przedstawieniowe Narodzenia Pańskiego uformowane zostały w okresie wczesnego średniowiecza. W konsekwencji od dwóch tysięcy lat przybycie Magów do Betlejem stawia nas wobec pytania kim byli Mędrcy ze Wschodu, jakie naprawdę mieli imiona i jak dalece są autentyczni…?
Przekaz Ewangelii wykorzystywany był wiele razy dla propagandy władzy królewskiej, ale także fortun rodowych. Najcelniejszym tego przykładem są ołtarze renesansowej Florencji.
Rozważając różnorodne znaczenie dawnego przekazu, przyjrzymy się wraz Państwem prezentacji popularnego tematu w ikonografii powiązanego z fortuną handlu.
Prowadzący: dr. Olaf Kwapis
Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę eWejsciowki.pl. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.