pon., 03.12.2018
18:30–19:45
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp 5 zł
Od dworków do living roomów
Po przełomie 1989 roku warszawiacy zaczęli pozbywać się meblościanek i poszukiwać nowych wzorców estetycznych i tożsamościowych. Niektórzy zaczęli wracać do nostalgicznej estetyki dworkowej, podczas gdy inni odkrywali dla siebie kolorowe i ekscentryczne formy kojarzące się z postmodernizmem. Wszystkiemu towarzyszył wysyp nowych czasopism o urządzaniu wnętrz, pojawienie się specjalistycznego doradztwa, nowych sklepów i marek, a wreszcie nowego typu mieszkań: kupionych na kredyt, meblowanych nowocześnie i kosmopolitycznie, powstałych na nowych osiedlach.
Cykl Jak mieszkała Warszawa. Od małej stabilizacji do wolnego rynku
Kontynuujemy cykl poświęcony stołecznemu designowi. Zajrzymy do wnętrz urządzanych w powojennych dekadach. Zobaczymy, jak zamieszkiwała inteligencja i artyści w czasach małej stabilizacji, jak boom budowlany lat 70. wpłynął na wygląd mieszkań oraz jak radzono sobie z niedoborem lat 80. Zajrzymy też do domów urządzanych w latach 90. Wygląd mieszkań zrekonstruujemy na podstawie literatury poradnikowej, artykułów z powojennych czasopism (Ty i Ja, Przekrój), filmów i archiwalnych fotografii. Porozmawiamy o konsumpcji w PRL i czasach III RP, o zmieniających się gustach, wolnym rynku i postmodernizmie.
Prowadząca: dr Agata Szydłowska jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie etnologii. To absolwentka historii sztuki na UW oraz Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Autorka książki z wywiadami Miliard rzeczy dookoła. Agata Szydłowska rozmawia z polskimi projektantami graficznymi oraz współautorka (z Marianem Misiakiem) książki Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018