pon., 09.07.2018
18:30–19:45
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp 5 zł
Dom Pérignon. Kto odkrył szampana?
Legenda związana z życiem i działalnością benedyktyńskiego mnicha Dom Perignona jemu właśnie przypisuje odkrycie szampana, czyli wina musującego wytwarzanego dzięki tak zwanej wtórnej fermentacji w butelce. O tym, że to nie Dom Perignon wymyślił wina musujące, o tym, że w klimacie Szampanii właściwie w ogólnie nie powinno się uprawiać winorośli, o tym, jak przebiega złożony, ale dość niezwykły proces produkcji jednego z najdroższych i najwyżej cenionych win świata, o tym, co kryją długie kilometry piwnic pod urokliwymi szampańskimi miasteczkami, wreszcie o tym, jak podawać i pijać szampana, dowiemy się podczas wykładu.
Cykl Najsłynniejsze regiony winiarskie Francji
Winorośl ma tę dziwną i zdumiewającą właściwość, że wybiera sobie do życia najpiękniejsze zakątki świata. Bywa, że te najpiękniejsze z najpiękniejszych. Z uwagi na sięgające nierzadko starożytności tradycje winogrodnicze i winiarskie regiony te trafiają na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wykłady będą poświęcone takim właśnie niezwykłym okręgom winiarskim Francji: Szampanii, Burgundii i Bordeaux (Saint-Émilion) oraz wyjątkowym winom, które tam powstają.
Prowadzący: Dr Michał Bardel jest dziennikarzem i nauczycielem akademickim, redaktorem naczelnym dwumiesięcznika Czas Wina, jurorem w międzynarodowych konkursach winiarskich, kierownikiem studiów podyplomowych z wiedzy o winie w Collegium Civitas. Wydał m.in. książkę Zbrodnia i wino. Sensacyjny przewodnik po winach świata oraz (z W. Gogolińskim) dwa tomy Wiedzy o winie.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018