pon., 11.06.2018
18:30–19:45
Centrum Interpretacji Zabytku
Wstęp 5 zł
Castelli Romani. Wille rzymskiej arystokracji cz. 2
W kolejnej odsłonie cyklu wykładów o południowych okolicach stolicy rzymskiego imperium, miejscu azylu i wypoczynku, powędrujemy do Monteporzio Cantone i znajdujących się tam obiektów: Villa Mondragone, Villa
Taverana-Parisi, do Grottaferrata, gdzie zainteresujemy się Villa Grazioli i Villa Arrigoni-Muti, a także do Aricii i reprezentacyjnego Palazzo Chigi.
Rzym za murami. Podmiejskie rezydencje papieskiej arystokracji
To intelektualna podróż do włoskiego Lacjum jako artystycznej ramy Rzymu, by zobaczyć najciekawsze obiekty znajdujące się poza murami Urbs i opowiedzieć fascynującą historię rezydencji papieskiej arystokracji. Czym dla nas jest Rzym? Jan Parandowski twierdził, że każdy ma taki Rzym, na jaki sobie zasłużył. Ten pocztówkowy – choć zawsze piękny – nie tworzy pełnego obrazu. Spotkanie umożliwi odnalezienie napięć, które określają specyfikę tego miejsca. Punktem wyjścia będzie centrum urbanistyczne, które kształtowało się od tysięcy lat i dziś układa się w fascynujący palimpsestowy wizerunek. Kolejnym krokiem będzie przejście do tego, co poza murami. Podmiejskie rezydencje papieskiej arystokracji to w pełni naturalna rama dla Rzymu, pozostająca z nim w ścisłej relacji, kształtująca także charakter życia w centrum.
dr Olaf Kwapis, historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendysta La Fondazione Sbranti (Universita di Pisa), adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badacz średniowiecznej
i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu), organizator europejskich podróży edukacyjnych. Kierownik studiów podyplomowych Historia sztuki. Interpretacje w Collegium Civitas w Warszawie.