pon., 13.08.2018
18:30–19:45
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp 5 zł
Burgundia. Legendy i zagadki
Czy benedyktyńscy mnisi rzeczywiście degustowali… ziemię, na której przez stulecia niezmordowanie nasadzali i usuwali kolejne odmiany winorośli, by pozostawić współczesnym mieszkańcom Beaune i Nuits najbardziej precyzyjny system jakościowego podziału parceli na świecie? Czy rzeczywiście żołnierze Napoleona mieli obowiązek salutować, mijając słynne Clos de Vougeot? Czy robotnicy z najsłynniejszej burgundzkiej winnicy po pracy zeskrobywali z butów ziemię, by przypadkiem nie uszczuplić wyjątkowego terroir? O tych i innych zagadkach regionu, w którym powstają najdroższe i najwybitniejsze czerwone wina świata, traktować będzie kolejny wykład z cyklu Najsłynniejsze regiony winiarskie Francji.
Cykl Najsłynniejsze regiony winiarskie Francji
Winorośl ma tę dziwną i zdumiewającą właściwość, że wybiera sobie do życia najpiękniejsze zakątki świata. Bywa, że te najpiękniejsze z najpiękniejszych. Z uwagi na sięgające nierzadko starożytności tradycje winogrodnicze i winiarskie regiony te trafiają na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wykłady będą poświęcone takim właśnie niezwykłym okręgom winiarskim Francji: Szampanii, Burgundii i Bordeaux (Saint-Émilion) oraz wyjątkowym winom, które tam powstają.
Prowadzący: dr Michał Bardel jest dziennikarzem i nauczycielem akademickim, redaktorem naczelnym dwumiesięcznika Czas Wina, jurorem w międzynarodowych konkursach winiarskich, kierownikiem studiów podyplomowych z wiedzy o winie w Collegium Civitas. Wydał m.in. książkę Zbrodnia i wino. Sensacyjny przewodnik po winach świata oraz (z W. Gogolińskim) dwa tomy Wiedzy o winie.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018