Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 22.06.2022
18:30–20:00

Wykład online
Spacery UNESCO
Centrum Interpretacji Zabytku
5 PLN

Spacery UNESCO: w poszukiwaniu południka Struvego

Grafika. Na szarym tle napis Spacery UNESCO online środa 18:30

Południk nazwany imieniem Friedricha Georga Wilhelma von Struvego zajmuje szczególne miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  1. Po pierwsze trudno go zakwalifikować, jako materialny obiekt, jak ma to miejsce w przypadku zamków, pałaców, obiektów sakralnych, miejsc kultowych itd.
  2. Po drugie łączy kilka krajów – Norwegię, Szwecję, Finlandię, Rosję, Estonię, Łotwę, Litwę, Białoruś, Ukrainę i Mołdawię.

Posiada zatem charakter integrujący państwa o różnych kulturach, językach, tradycjach i wyznaniach. Postać Struvego, sposób wyznaczania południka i punkty jego przebiegu, to już wspaniała historia.

Ale właściwie czemu potrzebne były południki?
Dlaczego spełniały ważną rolę w kartografii i podróżach odkrywczych?
W końcu: czy południki mogły pełnić rolę symboliczną, propagandową?

Zapraszamy na niezwykłą przygodę wzdłuż historii idei, podróży po lądach realnie i „palcem po mapie”. Cała naprzód!

Dr Jarosław Pietrzak – historyk, adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej w Krakowie. Autor książki Księżna dobrodziejka. Katarzyna z Sobieskich Radziwiłłowa (1634-1694) – życie i działalność (Warszawa, 2016) oraz wielu artykułów naukowych publikowanych w „Zapiskach Historycznych”, „Res Historica”, „Klio”, „Studiach Wilanowskich” oraz wydawnictwach monograficznych. Zainteresowania badawcze wiąże z historią, rolą i miejscem kobiet w społeczeństwie we wczesnej epoce nowożytnej od XVI do XVIII wieku, historią podróży, dziejami rodów magnackich oraz przemianami kultury dworskiej, w tym ceremoniałami.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.


Sprawdź program wykładów w Centrum Interpretacji Zabytków.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.