wt., 17.05.2022
18:00–19:30
Wykład online
Seminarium Warszawskie
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp bezpłatny
Miejskie węzły narracyjne. Gdzie, jak i dlaczego opowiadać o Warszawie | Seminarium Warszawskie
Zapraszamy na kolejne spotkanie Seminarium Warszawskiego, które jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Warszawy i Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.
Dyskusja podczas dziesiątego już spotkania w ramach Seminarium warszawskiego dotyczyć będzie opowieści o Warszawie. Opowieści różnorodnych, snutych w prasie, radiu, telewizji, w internecie, przy stole i na spacerze. Namysł o tym co opowiadać o Warszawie, gdzie, jak, komu i po co, a także kto powinien opowiadać o mieście przedstawią przedstawiciele świata nauki i praktyki.
Zderzymy perspektywę uniwersytecką, prasową, książkową i internetową, doświadczenia instytucjonalne i społeczne.
W rozmowie wezmą udział goście o wyjątkowym doświadczeniu i wyrazistych pomysłach na miejskie opowieści.
Naszymi gośćmi będą:
Jerzy S. Majewski, historyk sztuki, krytyk współczesnej architektury, varsavianista, dziennikarz. Pisze o dziejach Warszawy, jej zabytkach, architekturze i ludziach. Obecnie związany z miesięcznikiem „Stolica”. Przez ponad ćwierć wieku od roku 1993 do 2015 r. na łamach „Gazety Stołecznej” publikował cykl „Warszawa Nieodbudowana”. Kilkaset artykułów z tego cyklu zostało zebranych w sześciu tomach wydań książkowych. Jest też współautorem serii warszawskich „Spacerowników” oraz kilkudziesięciu różnych książek poświęconych głownie tematyce warszawskiej. Od wielu lat współpracuje z miesięcznikiem „Architektura-Murator” pisząc recenzje architektoniczne. Prowadzi własny blog miastarytm.pl poświęcony dziejom Warszawy, architekturze oraz sztuce. W latach 2019-2021 współpracował z telewizją Canal+ pisząc scenariusze i opowiadając przed kamerą o polskich miastach w serialu dokumentalnym „Miasta Rytm”.
Ryszard Mączewski, absolwent Szkoły Głównej Handlowej (kierunek Finanse i Bankowość). Założyciel portalu warszawa1939.pl (2001) i fundator Fundacji „Warszawa1939.pl” (2006). Autor książki „Warszawa między wojnami – opowieść o życiu stolicy 1918-1939”, „Warszawa, której nie ma” oraz artykułów przybliżających historię Warszawy w magazynach „Stolica” i „Skarpa Warszawska”. Autor i współautor licznych prezentacji o tematyce varsavianistycznej. Współorganizator Varsavianistycznych Mistrzostw Amatorów „Retroring”, konsultant historyczny przy filmach „Miasto ruin”, „Przelot nad zdobytym miastem”, „Początek”, „Powstanie Warszawskie”. Konsultant oraz współautor wystaw zdjęć dawnej Warszawy w Domu Spotkań z Historią, Parku Miniatur Woj. Mazowieckiego i innych. Członek zespołu tworzącego Park Miniatur Województwa Mazowieckiego. Specjalista w Działe Ikonografii i Fotografii Muzeum Powstania Warszawskiego.
Dr hab. Igor Piotrowski, kulturoznawca, teolog. Adiunkt w Zakładzie Historii Kultury w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórca Pracowni Studiów Miejskich (od roku 2017 jej kierownik). Autor licznych tekstów poświęconych przestrzennym przygodom kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem przypadku Warszawy, publikowanych m.in. w „Autoportrecie”, „Kulturze Popularnej”, „Kulturze Współczesnej”, „Tekstach Drugich”. Autor książki Chłodna. Wielkość i zapomnienie warszawskiej ulicy w świetle literatury pięknej, wspomnień i fotografii… (Warszawa 2007). Współorganizator konferencji Humanistyczne perspektywy badania miasta (dziesięć edycji w latach 2009-2018). Uczestnik grantów, m.in Ekspozycje nowoczesności. Wystawy krajowe i tematyczne na ziemiach polskich w latach 1821-1929 a doświadczanie procesów modernizacyjnych, Kulturoznawstwo polskie. Historia i dziedzictwo dyscypliny, Literaturoznawstwo architektoniczne, Topo-Grafie: miasto, mapa, literatura (współautor i współredaktor serii Topo-Grafie). Członek towarzystw i rad, w tym Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Komitetu Głównego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.
Informacje praktyczne:
Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Muzeum Warszawy i będzie transmitowane na Facebooku Muzeum Warszawy.