Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 21.12.2021
18:00–19:30

Wykład online
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp bezpłatny

Eklektyzm warszawski. Czy stolica ma własny styl architektoniczny? | Seminarium Warszawskie

Zapraszamy na piąte spotkanie Seminarium Warszawskiego, które jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Warszawy i Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Próba oceny warszawskiej architektury towarzyszy nam na co dzień, jest niezbywalna tak, jak niezbywalne są dzieła architektów posadowione w przestrzeni miejskiej. Głosem w tej dyskusji, może porządkującym nasze oceny, a może skłaniającym nas do dalszego namysłu będą seminaryjne wystąpienia i rozmowa trzech specjalistów, spoglądających na warszawską architekturę z jakże różnych perspektyw i poprzez zdecydowanie odmienne doświadczenia. Dyskusja o warszawskim eklektyzmie toczyć się będzie wokół pytań o istnienie lokalnego stylu architektonicznego, o architektoniczną spójność miasta. Prezentowany namysł będzie odniesiony też do innych miast.

Znajdzie się czas na własne, jak najbardziej osobiste oceny dyskutantów — którego budynku w Warszawie na nam żal, że został zburzony lub rozebrany, a którego żal, że w ogóle powstał? Przedmiotem dyskursu stanie się też problem granic wolności architekta i jego odpowiedzialności wobec miejsca i jego przeszłości, a w konsekwencji wobec użytkowników miasta.

 

W seminarium udział wezmą:

dr hab. prof. ucz. Tadeusz Bernatowicz – profesor w Instytucie Historii Sztuki UŁ, historyk sztuki, członek Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS-Polska, ekspert UNESCO ds. wpisów na Listę Światowego Dziedzictwa, wieloletni członek Polsko-Białoruskiej Komisji ds. Wspólnego dziedzictwa Kulturowego przy MKiDN, członek Rady Naukowej Zamku Królewskiego, członek Zespołu Nazewnictwa Miejskiego Warszawy, autor dokumentacji historyczno-konserwatorskich dla rekonstrukcji pałacu Jabłonowskich i kościoła Kanoniczek przy pl. Teatralnym w Warszawie oraz pałacu Saskiego.

prof. dr hab. inż arch. Konrad Kucza-Kuczyński – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, nauczyciel akademicki (od 1980 roku), promotor 230 dyplomów oraz 15 doktoratów. Członek PAU, KAiU PAN. Autor realizacji mieszkaniowych, szkół wyższych, obiektów sakralnych. Laureat 40 nagród i wyróżnień w konkursach. Autor wystaw architektury i grafiki oraz 250 publikacji, w tym książek – m.in. „Czwarty wymiar architektury miasta”, „Zawód-architekt, o etyce zawodowej i moralności architektury”, „Widzialne Niewidzialnego – nowe kościoły warszawskie”, „Twórcy i dzieła Warszawskiej Szkoły Architektury 1915-2015” czy „Domy świata”.

Grzegorz Piątek – badacz i krytyk architektury, pisarz, z wykształcenia architekt. Autor książek m.in. Najlepsze miasto świata (2020) i Niezniszczalny. Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy (2021).

 

Informacje praktyczne:

Spotkanie odbędzie się ONLINE na Facebooku Muzeum Warszawy oraz na kanale youtube Muzeum Warszawy.


Sprawdź program Seminarium Warszawskiego.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.