śr., 15.12.2021
18:30–20:00
Wykład
Wystawy światowe
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł
Paryż 1925: Sztuki dekoracyjne, nowa sztuka i pop-kultura | ONLINE
Wielkie Wystawy Światowe to cykl 7 autorskich wykładów prof. Marty Leśniakowskiej, który dotyczy jednego z ważnych zjawisk w nowoczesnej kulturze o konsekwencjach obserwowanych do dzisiaj.
- Czym były Wielkie Wystawy Światowe, zwane z czasem EXPO?
- Jaka była ich geneza?
- Jaki miały wpływ na wykształcenie się i rozsiewanie kultury popularnej?
- Jakie były ich konsekwencje w obszarze sztuki i jej odbioru, kultury wizualnej, architektury, urbanistyki?
Wykłady ilustrowane obszernym materiałem ikonograficznym, w tym fragmentami filmów, przedstawiają edycje Wielkich Wystaw na przestrzeni stu lat, od połowy XIX do połowy XX wieku.
Wykład dotyczy pierwszej w XX wieku Wielkiej Wystawy zorganizowanej po Wielkiej Wojnie także w Paryżu w 1925 roku – jednej z kluczowych dla kształtowania się dwudziestowiecznej pop-kultury, nowej sztuki, awangardowej architektury, mody, filmu, fotografii, obyczajowości. Wykład ilustrowany m.in. fragmentami filmów.
Prof. IS PAN dr hab. Marta Leśniakowska – historyk i krytyk sztuki, związana z Instytutem Sztuki PAN. Zainteresowania badawcze: historia, teoria i krytyka sztuki, architektury i fotografii XIX-XXI wieku, metodologia historii sztuki. Członek Komisji Ochrony Dziedzictwa Architektonicznego przy Stołecznym Konserwatorze Zabytków, Rady Programowej Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”, Zarządu Fundacji „Profile”, Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Stowarzyszenia „Liber Pro Arte”, Rady ds. zabytkowego kampusu Szkoły Głównej Handlowej przy JM Rektorze SGH, profesor wizytujący w IHS UW.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online. Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.
TEMATY KOLEJNYCH WYKŁADÓW w 2022:
- Wystawy kolonialne: Human Zoo,
- Paryż 1937: Sztuka i technika w cieniu wojny,
- Nowy Jork 1939: utopijna wizja Świata Jutra,
- Bruksela 1958: Zimna Wojna, Kosmos i Wielkie Wystawy.