pon., 12.08.2019
18:30–19:45
Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł
Lizbona
Miasto wpatrzone w przeszłość z charakterystycznym smutkiem zwanym saudade, doświadczone w 1755 roku wielkim kataklizmem trzęsienia ziemi, nie tylko podniosło się z gruzów, lecz także wyrosło na jedną z piękniejszych i znamienitszych stolic państw Starego Kontynentu.
Ostatnie miasto Europy Zachodniej i pierwsze miasto Nowego Świata otula nostalgią muzyki fado i głosem Amálii Rodrigues, ale uwodzi też założeniem urbanistycznym: od rzymskiego urbs przez arabską Alfamę, renesansowe Belem i klasycystyczne dzielnice markiza de Pombal, aż po Avenida da Liberdade, czyli Paryż nad Tagiem.
Cykl wykładów: Warszawskie wakacje
W czasie wykładów przyjrzymy się stołeczności (tej obecnej i tej utraconej) oraz sztuce znanych miast naszego kontynentu – dzięki temu każdego miesiąca wybierzemy się w niezwykłą podróż intelektualną po Europie. Dodatkowa wiedza, pomocna w uprawianiu świadomej turystyki, każdemu i każdej z nas otworzy drogę do osobistego Grand Tour. Wykłady stawiają sobie za cel przedstawienie topografi i artystycznej wybranego miasta, w tym urbanistyki, architektury i sztuki, ale też lokalnych obyczajów i miejscowych specjałów. W każdym z omawianych miast znajdują się obszary lub pojedyncze obiekty, które – podobnie jak warszawska Starówka – wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Prowadzący: dr Olaf Kwapis
Jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Universita di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Bada średniowieczną i nowożytną sztukę włoską (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu), jest organizatorem europejskich podróży edukacyjnych.Kierownik studiów podyplomowych Historia sztuki. Interpretacje w Collegium Civitas w Warszawie.
Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku