pon., 27.05.2019
18:30–19:45
Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł
Dary obu Ameryk i Afryki – czyli jak wyglądałaby dieta śródziemnomorska, gdyby nie wyprawy Kolumba
Ryż, migdały, pomarańcze, ziemniaki oraz fasola rozgościły się na naszych stołach na tyle, że ich obecność mamy za coś normalnego. Jednak one wszystkie pojawiły się w Europie nie tak dawno i na stałe zmieniły oblicze śródziemnomorskiej kuchni. Porozmawiamy o tym, jak wyglądała kuchnia przed tym doniosłym faktem oraz prześledzimy drogi najbardziej fascynujących kulinarnych transferów.
Cykl wykładów: DIETA ŚRÓDZIEMNOMORSKA. KULINARNE DROGI I BEZDROŻA
Pod pojęciem diety śródziemnomorskiej kryje się wszystko, co mieści się w przestrzeni pomiędzy krajobrazem a stołem, dlatego zapraszamy na wykłady poświęcone południowoeuropejskim kulinariom, drogom i bezdrożom, bo z doświadczenia wiemy, że czasem to, co najbardziej interesujące, wcale nie kryje się na głównym szlaku. Skupimy się na takich zagadnieniach jak historia i kulturowa obecność oliwy, chleba, makaronu, pizzy, wina, octu, ryżu oraz produktów, które pojawiły się po podbiciu południa Europy przez wojowników arabskich i tych, które przypłynęły do Europy z obu Ameryk i na stałe zmieniły obraz diety śródziemnomorskiej.
Prowadzący: Bartek Kieżun jest dziennikarzem kulinarnym związanym z magazynem Kukbuk. Z wykształcenia jest antropologiem kultury i absolwentem Szkoły Sommelierów. Współpracuje z Radiem Kraków, serwisem Wirtualna Polska, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Prowadzi warsztaty, organizuje wyjątkowe kolacje degustacyjne oraz sędziuje w konkursach kulinarnych. Jest autorem książki „Italia do zjedzenia”, kulinarnego przewodnika po Włoszech.
Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku