pon., 04.03.2019
18:30–19:45
Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł
Od traktatu architektonicznego do projektu i realizacji
Intelektualne rygory, wskazujące metodę i określające zasady projektowania, formułowane były w renesansowych traktatach z pamięcią i krytyką rozwiązań proponowanych w antyku przez Witruwiusza. Ten, czytany na nowo, inspirował renesansowych teoretyków do twórczego komentarza i reinterpretacji, przynoszących nowe rozwiązania – ich traktaty stanowiły przemyślane i uporządkowane koncepcje organizacji przestrzeni czy podziału funkcji budynku. Poznamy zagadnienia formułowane w pismach Albertiego, Filaretego, Serlia, Vignoli, Barbara i Palladia.
Wykład z cyklu: WILLA WENECKA. SKARB ARCHITEKTURY EUROPEJSKIEJ
Wykłady poświęcone będą dziełom architektury autorstwa Andrei Palladia oraz innych architektów działających między XVI a XVIII wiekiem w Vicenzie w regionie Veneto. W latach 90. XX wieku miasto Vicenza oraz 24 wille w stylu palladiańskim, rozmieszczone w różnych miejscach regionu, wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poddana władztwu weneckiemu, znakomicie prosperująca od XV do XVIII wieku Vicenza stała się miejscem, w którym Andrea Palladio zrealizował największy i jednocześnie spójny projekt urbanistyczny, oparty na skrupulatnym studium architektury rzymskiej z okresu antyku oraz czasów sobie współczesnych. Uniwersalny projekt Palladia – architekta i teoretyka – stał się wzorem, chętnie podejmowanym w kolejnych stuleciach. Zawsze pozostawał świadectwem geniuszu, którego pierwsze realizacje powstawały właśnie w regionie Veneto.
Prowadzący: dr Olaf Kwapis jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych. Kierownik studiów podyplomowych Historia sztuki. Interpretacje w Collegium Civitas w Warszawie.
Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku