pon., 25.02.2019
18:30–19:45
Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł
Poszukiwacze miejsc i czasów: cesarz Hadrian i kardynał d’Este w Tivoli
Górzyste okolice Tivoli niedaleko Rzymu, pełne bujnej roślinności i wartkich strumieni, od starożytności przyciągały twórców sztuki, poezji i mitów. To niezwykłe „zagłębie” zabytków i wzorów dla późniejszych twórców. Willa z ogrodami cesarza Hadriana z II wieku odsłania władcę jako pełnego pasji odkrywcę różnorodnych kultur ogromnego w tym czasie imperium. Rzymski cesarz-poeta bawił się wzorami greckimi, egipskimi, bliskowschodnimi. W XVI wieku zaś kardynał Ippolito d’Este, wznosząc willę nieopodal, żonglował starożytnymi motywami i mitami, tak aby swój ogród uczynić na wskroś „antycznym”. Obydwaj – podróżnicy w czasie i przestrzeni – szukali tego, czego nie mieli na co dzień.
Wykład z cyklu: UKRYTE ZNACZENIA OGRODÓW – ARCYDZIEŁA Z LISTY ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO
Ogród to nie tylko rośliny. Ogrody wyrastają na glebie kultury, żywią się wyobraźnią i intelektem swych twórców. Dopiero po latach zdradzają społeczne chwyty, polityczne strategie i kulturowe mody, które je kształtowały. W trzech wykładach odwiedzimy cztery ogrody – uczonych, cesarza-poety, następnie ogród mitów, wreszcie ogród władzy. Pokażą one, jak sztuka ogrodowa wykorzystuje język symboli i ukrytych znaczeń przestrzeni – zarówno fizycznej, jak i społecznej.
Prowadząca: dr Małgorzata Szafrańska była wieloletnią kustoszką w Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie zajmowała się historią zamkowego ogrodu oraz wspomagała wiedzą historyczną jego rewaloryzację. Książka „Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie” wydana w 2017 roku otrzymała wyróżnienia w konkursach o nagrodę Klio, Sybilli oraz Wierzb. Dr Szafrańska wykłada historię ogrodów na Uniwersytecie Warszawskim, jest członkinią rady redakcyjnej „Studies in the History of Gardens and Designed Landscapes”. Zajmuje się teorią sztuki ogrodowej i ogrodem jako zjawiskiem kultury.
Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku