pon., 28.01.2019
18:30–19:45
Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł
Ogród botaniczny w Padwie i szesnastowieczna „republika uczonych”
Dwa włoskie miasta – Padwa i Piza – walczą od XVI wieku do dziś o to, w którym z nich powstał pierwszy w Europie ogród botaniczny. Wejdziemy do tego ładniejszego. Spróbujemy ustalić, po co powstał, dlaczego ma dziwaczny kształt koła i co się w nim działo. Następnie, zobaczymy, jak w XVI wieku funkcjonować mogła międzynarodowa społeczność uczonych i jak pomidor został afrodyzjakiem. Poznamy ówczesnych kolekcjonerów, złodziei i śmiałych żeglarzy. W swych początkach nauki przyrodnicze przeplatały się ze sztuką. Odpowiadały na potrzebę poszukiwania cudowności i grozy.
Wykład z cyklu: UKRYTE ZNACZENIA OGRODÓW – ARCYDZIEŁA Z LISTY ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO
Ogród to nie tylko rośliny. Ogrody wyrastają na glebie kultury, żywią się wyobraźnią i intelektem swych twórców. Dopiero po latach zdradzają społeczne chwyty, polityczne strategie i kulturowe mody, które je kształtowały. W trzech wykładach odwiedzimy cztery ogrody – uczonych, cesarza-poety, następnie ogród mitów, wreszcie ogród władzy. Pokażą one, jak sztuka ogrodowa wykorzystuje język symboli i ukrytych znaczeń przestrzeni – zarówno fizycznej, jak i społecznej.
Prowadząca: dr Małgorzata Szafrańska była wieloletnią kustoszką w Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie zajmowała się historią zamkowego ogrodu oraz wspomagała wiedzą historyczną jego rewaloryzację. Książka „Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie” wydana w 2017 roku otrzymała wyróżnienia w konkursach o nagrodę Klio, Sybilli oraz Wierzb. Dr Szafrańska wykłada historię ogrodów na Uniwersytecie Warszawskim, jest członkinią rady redakcyjnej „Studies in the History of Gardens and Designed Landscapes”. Zajmuje się teorią sztuki ogrodowej i ogrodem jako zjawiskiem kultury.
Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku