pon., 08.10.2018
18:30–19:45
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp 5 zł
Od wysokiego połysku do meblościanki
Przyjrzymy się mieszkaniom, które warszawiacy zajmowali zaraz po wojnie, często dzieląc jedną przestrzeń z obcymi osobami. Odtworzymy wizję idealnego domu z czasów stalinowskich oraz opowiemy o zmianach, które przyniosła odwilż. Tematem przewodnim będzie zmieniająca się wizja mieszkania i jego funkcji oraz wpływ czasopism opiniotwórczych na gust i postawy konsumpcyjne warszawiaków.
Cykl Jak mieszkała Warszawa. Od małej stabilizacji do wolnego rynku
Kontynuujemy cykl poświęcony stołecznemu designowi. Zajrzymy do wnętrz urządzanych w powojennych dekadach. Zobaczymy, jak zamieszkiwała inteligencja i artyści w czasach małej stabilizacji, jak boom budowlany lat 70. wpłynął na wygląd mieszkań oraz jak radzono sobie z niedoborem lat 80. Zajrzymy też do domów urządzanych w latach 90. Wygląd mieszkań zrekonstruujemy na podstawie literatury poradnikowej, artykułów z powojennych czasopism (Ty i Ja, Przekrój), filmów i archiwalnych fotografii. Porozmawiamy o konsumpcji w PRL i czasach III RP, o zmieniających się gustach, wolnym rynku i postmodernizmie.
Prowadząca: dr Agata Szydłowska jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie etnologii. To absolwentka historii sztuki na UW oraz Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Autorka książki z wywiadami Miliard rzeczy dookoła. Agata Szydłowska rozmawia z polskimi projektantami graficznymi oraz współautorka (z Marianem Misiakiem) książki Paneuropa, Kometa, Hel. Szkice z historii projektowania liter w Polsce.