Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 18.09.2017
18:30–19:30

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp płatny

Tradycja warszawskiego jadania i jej zmiany w XX wieku

Proponowany cykl wykładów stanowi wprowadzenie do powojennej historii publicznego jadania w Warszawie. Spróbuję przedstawić główne uwarunkowania z historii dawniejszej, wpływające na gastronomię w Polsce przed II wojną światową, główne cechy ówczesnej kuchni warszawskiej, następnie skutki wojny, okupacji i destrukcji miasta. Osobny wykład poświęcony zostanie gastronomii prywatnej, która odbudowywała się szybko po wojnie, a następnie została zduszona w okresie bitwy o handel. Jej cząstkowa odbudowa od 1956 r. zasługuje na równą uwagę, podobnie jak systemy ajencyjne, które funkcjonowały w późnym PRL. Omówię działanie gastronomii tzw. uspołecznionej, czyli organizowanej przez państwo i podporządkowaną mu spółdzielczość – zarówno zamkniętej, jak otwartej. Przedstawię zarys działania stołówek pracowniczych i konsumów, ukazujących różne stopnie hierarchii ogniw władzy, a także ewolucję podejścia do baru i restauracji (od barów mlecznych poprzez gospody ludowe aż do restauracji kategorii S). Spróbuję wskazać przyczyny kryzysu i rozpadu uspołecznionej sieci gastronomicznej w późnym PRL, a także sposoby jej uzupełniania przez dopuszczoną do życia tzw. małą gastronomię, a także procesy przemian, przystosowania i zaniku PRL-owskiej sieci gastronomicznej po 1990 r. Wykłady ilustrował będę materiałami ikonograficznymi, a także oryginalnymi artefaktami.

Dr hab. Błażej Brzostek, historyk specjalizujący się w dziejach społecznych, pracuje w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Autor wielu książek, m.in. „Za progiem. Codzienność w przestrzeni publicznej Warszawy 1955-1970”, za którą otrzymał nagrodę KLIO oraz nagrodę Historyczną „Polityki”, „PRL na widelcu” oraz „Paryże innej Europy. Warszawa i Bukareszt, XIX i XX wiek”.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.