Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 08.02.2021
18:30–20:00


Centrum Interpretacji Zabytku
5 PLN

Wawel królów, cesarzy i prezydentów | ONLINE

Zdjęcie czarno białe. Katedra na Wawelu z zewnątrz. Obok napis Polskie skarby z list unesco Małopolska. Wykłady online poniedziałek 18.30.

WYKŁAD Z CYKLU: POLSKIE SKARBY Z LIST UNESCO

Losy królewskiej rezydencji na Wawelu są ściśle związane z dziejami Rzeczpospolitej. Renesansowa rozbudowa wprowadziła siedzibę Jagiellonów do czołówki europejskich budowli, obok zamków i pałaców Franciszka I, Karola V oraz rezydencji Fuggerów w Augsburgu. Wyjątkowa kolekcja arrasów Zygmunta Augusta podkreślała splendor władzy. Ponadczasowa wartość zamku zachowała się do dziś w pamięci ceremoniału, decydującego o układzie pomieszczeń monarszych i parlamentarnych. Po przenosinach dworu królewskiego do Warszawy, zamek ożywał jedynie podczas ślubów, koronacji i pogrzebów. Splądrowany przez Prusaków w 1794 roku, przekształcony przez Austriaków w koszary, odzyskał funkcję reprezentacyjną dopiero w czasach II RP. Poznając renowacje i rekonstrukcje polskiego Akropolis lepiej rozumiemy złożoną historię tego miejsca.

 

Prowadzący: dr Olaf Kwapis jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych. Kierownik studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” oraz „Dziedzictwo  Śródziemnomorskie: Kultura, filozofia, sztuka” w Collegium Civitas w Warszawie.

Sprawdź pozostałe wykłady w Muzeum Odbudowy Starówki – Centrum Interpretacji Zabytku.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.