pon., 13.01.2020
18:30–19:45
Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł
Od Tyberiusza do Malapartego – część I
Ruiny Villi Jovis pamiętają cesarza Tyberiusza, spędzającego tu długie miesiące z dala od zgiełku stołecznego Rzymu. W średniowieczu kartuzi zakładają na Capri klasztor i wyrabiają medykamenty i perfumy dla królowej Joanny. W XVIII wieku wyspa leżąca pośrodku Zatoki Neapolitańskiej była obowiązkową stacją na trasie Grand Tour. Przez olejne stulecia bywali tu artyści, malarze i arystokraci, których łączyło jedno – różne rodzaje ucieczki od Europy.
CYKL WYKŁADÓW: WILLE WŁOSKIEGO POŁUDNIA: OD CAPRI DO SYCYLII
Już w starożytności południe Italii uchodziło za krainę arkadyjską, miejsce azylu, oferujące spokój i odpoczynek. Wyjątkowość Capri doceniał cesarz Tyberiusz, a po nim, już w czasach nam bliższych, wielu kolejnych, jak Axel Munthe, Jacques d’ Adelswärd- Fersen czy Curzio Malaparte. Od XVIII stulecia włoska arystokracja wznosiła tutaj willowe posiadłości, których zespół został wpisany został na listę dziedzictwa UNESCO. Podczas wykładów będziemy podziwiać te willowe azyle, wznoszone wokół Palermo oraz skalistą naturę wybrzeża od Herkulanum, aż po przesmyk między Scyllą a Charybdą.
Prowadzący: dr Olaf Kwapis
Jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych. Kierownik studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” oraz „Dziedzictwo Śródziemnomorskie: Kultura, filozofia, sztuka” w Collegium Civitas w Warszawie.
Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku