Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 13.07.2020
18:30–19:45

Wykład
Muzeum Warszawy
5 zł

Sycylijska sceneria „Lamparta”

Akcja powieści Giuseppe Tomaso di Lampedusy „Lampart” rozgrywa się na terenie Sycylii dotkniętej zamętem militarnym okresu zjednoczenia Włoch. Scenografi ą tej historii są rezydencje Palermo. Te okolice są znane także widzom z ekranizacji epickiej prozy, jaką stworzył Lucchino Visconti. Spośród tych naturalnych dekoracji do dziś zachowały się wille w nadmorskiej dzielnicy Bagheria oraz budowle w samym Palermo.

 

CYKL WYKŁADÓW: WILLE WŁOSKIEGO POŁUDNIA: OD CAPRI DO SYCYLII

Już w starożytności południe Italii uchodziło za krainę arkadyjską, miejsce azylu, oferujące spokój i odpoczynek. Wyjątkowość Capri doceniał cesarz Tyberiusz, a po nim, już w czasach nam bliższych, wielu kolejnych, jak Axel Munthe, Jacques d’ Adelswärd- Fersen czy Curzio Malaparte. Od XVIII stulecia włoska arystokracja wznosiła tutaj willowe posiadłości, których zespół został wpisany został na listę dziedzictwa UNESCO. Podczas wykładów będziemy podziwiać te willowe azyle, wznoszone wokół Palermo oraz skalistą naturę wybrzeża od Herkulanum, aż po przesmyk między Scyllą a Charybdą.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis

Jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych. Kierownik studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” oraz „Dziedzictwo  Śródziemnomorskie: Kultura, filozofia, sztuka” w Collegium Civitas w Warszawie.

 

Informacje o wydarzeniu online

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

Limit miejsc: 50

Kup bilet na wydarzenie online

 

 

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.