pon., 30.11.2020

Place Lizbony | ONLINE

grafika z napisem europejskie wakacje. Place unesco

Miasto, które na skutek trzęsienia ziemi w jednej chwili zapadło się i popadło w ruinę, równie szybko odrodziło swoją organizację urbanistyczną. Społeczność tego otwartego na Nowy Świat, a jakże silnie zakorzenionego w Starym Świecie miasta, współtworzy w jego przestrzeni niepowtarzalną atmosferę tęsknoty, smutku, rezygnacji, niespełnienia…

Pomiędzy fasadami kamienic okalających najsłynniejsze place unosi się i zapach suszonego dorsza, i przejmująca melodia śpiewanego w pobliskim lokalu fado…

Cykl wykładów: Europejskie wakacje. Place UNESCO

Posłuchaj opowieści o różnych strategiach organizacji miast wokół ich głównych placów. Miejsca wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO są dla nas trwałym świadectwem historii i tworzących ją ludzi.

Kształtowane przez wieki, przenoszą idee forum czy wcześniejszej agory. Obrazują pamięć obyczaju, świąt, tradycji zgromadzeń, organizacji życia publicznego. A dziś wtapiają się w nowe formy – ikony popkultury. Warto ten palimpsestowy tygiel rozpoznać i opowiedzieć jego dzieje.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis

Jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych. Kierownik studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” oraz „Dziedzictwo  Śródziemnomorskie: Kultura, filozofia, sztuka” w Collegium Civitas w Warszawie.

Informacje o wydarzeniu online

Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.

Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku.