pon., 27.01.2020

„Pamiętajcie o Ogrodach”. Pamięć w nazwach warszawskich ulic, niekoniecznie smutna i poważna

Nazwa ulicy, proste narzędzie do organizowania i użytkowania przestrzeni miasta, bywa też elementem pamięci. Pamięci o miejscach, często już nieistniejących lub przekształconych, pamięci o ludziach i zdarzeniach. I właśnie tym pierwszym – miejscom, obiektom i obszarom poświęcony jest wykład „Pamiętajcie o ogrodach”, opowieść o próbach utrwalenia w nazewnictwie miejskim tego, co ulotne i przemijające w przestrzeni dynamicznie zmieniającego się miasta.

Prowadzący: dr Paweł Weszpiński

Jest geografem i kartografem, pracownikiem Muzeum Warszawy – kustoszem dyplomowanym, kuratorem Gabinetu Planów i Map Warszawy oraz przewodniczącym Kolegium Programowego Muzeum Warszawy, przewodniczącym Zespołu Nazewnictwa Miejskiego m.st. Warszawy. Zainteresowaniami badawczymi obejmuje m.in. historię kartografii Warszawy, toponomastykę miejską, geografię historyczną Warszawy oraz metodyka kartografii historycznej.

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku