pon., 18.01.2021
18:30–20:00
Centrum Interpretacji Zabytku
5 PLN
Od kościołów pokoju do kościołów łaski – Świdnica, Jawor, Jelenia Góra | ONLINE
Wykład z cyklu: Polskie skarby z list UNESCO
Zbudowane jedynie z drewna, piasku, gliny i słomy – zbory protestanckie w Świdnicy i Jaworze – znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Wzniesione po wojnie trzydziestoletniej (1652), z pozwolenia cesarza Ferdynanda III, musiały powstać w rok. Szereg ograniczeń cesarskich miało uniemożliwić realizację tego projektu. Budynki, nazywane – na znak końca wojny religijnej – Kościołami Pokoju, stanęły w odległości strzału armatniego od murów miejskich i nie mogły przypominać kształtem świątyni. Narzuconą przez imperatora tymczasowość przezwyciężono przez zastosowanie architektury ryglowej. 55 lat później Józef I Habsburg, na mocy pokoju z królem Szwecji Karolem XII wzniósł na swoich ziemiach, m.in. w obecnej Jeleniej Górze, kościoły łaski cesarskiej.
Prowadzący: dr Olaf Kwapis jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych. Kierownik studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” oraz „Dziedzictwo Śródziemnomorskie: Kultura, filozofia, sztuka” w Collegium Civitas w Warszawie.
Sprawdź pozostałe wykłady w Muzeum Odbudowy Starówki – Centrum Interpretacji Zabytku.