pon., 10.08.2020
18:30–19:45
Wykład
Muzeum Warszawy
5 zł
Centrum świata – od Kapitolu do św. Piotra
Podobno wszystko zaczęło się od „głowy świata”, dlatego do dziś Caput Mundi wyznacza stołeczny porządek kapitoliński na niejednym kontynencie. Jednak to na najmniejszym ze wzgórz rzymskich, gdzie ulokowano Plac Kapitoliński jest centrum naszej śródziemnomorskiej cywilizacji.
To jego organizacja uzyskała swoje odbicie w obrębie tego samego miasta. W rolę spoglądających na nas z attyki kapitolińskich pałaców bogów i herosów (reprezentantów antycznej świetności miejsca), wcielili się święci chrześcijańscy górujący znad kolumnady Placu Świętego Piotra. … i odtąd już na zawsze obie grupy przy obu placach trwają w niemym a jakże wymownym napięciu na obu brzegach Tybru.
Cykl wykładów: Europejskie wakacje. Place UNESCO
Posłuchaj opowieści o różnych strategiach organizacji miast wokół ich głównych placów. Miejsca wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO są dla nas trwałym świadectwem historii i tworzących ją ludzi.
Kształtowane przez wieki, przenoszą idee forum czy wcześniejszej agory. Obrazują pamięć obyczaju, świąt, tradycji zgromadzeń, organizacji życia publicznego. A dziś wtapiają się w nowe formy – ikony popkultury. Warto ten palimpsestowy tygiel rozpoznać i opowiedzieć jego dzieje.
Prowadzący: dr Olaf Kwapis
Jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych. Kierownik studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” oraz „Dziedzictwo Śródziemnomorskie: Kultura, filozofia, sztuka” w Collegium Civitas w Warszawie.
Informacje o wydarzeniu w Kinie Syrena
miejsce: kino Syrena, Muzeum Warszawy, wejścia od strony ul. Nowomiejskiej 8
limit miejsc: 15 (limit może ulec zmianie)
Informacje o wydarzeniu online
Wejściówki online do kupienia przez stronę ewejsciowki.pl. Po opłaceniu wejściówki dostaniesz maila z linkiem do wykładu online.
Wykład online realizujemy przez platformę ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.
Limit miejsc: 50
Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku.