Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 19.11.2019
18:30–20:00

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Nowości z list UNESCO | Babilon – miasto wieczności. Wykład

Babilon był starożytnym miastem położonym w teraźniejszym Iraku. To jedno z najważniejszych i najmniej przebadanych archeologicznych miejsc w tym kraju poznamy dzięki wykładowi Alego Abbasa Hassana Al-ibadi. Same miasto Babilon, którego ruiny znajdują się w dzisiejszej prowincji „Babil”, zostało założone ponad 4000 lat temu jako małe miasto portowe nad rzeką Eufrat i stało się jednym z największych miast starożytnego świata pod rządami Hammurabiego.

Po kilku stuleciach a dokładnie za rządów królów nowo-babilońskich powstało nowe i rozległe imperium babilońskie, które rozciągało się od Zatoki Perskiej po Morze Śródziemne. W tym okresie Babilon stał się miastem posiadającym piękne i monumentalne budynki.

O bogactwie kulturowo-historycznym wiemy z różnych źródeł jak te, które nam przekazują greccy historycy czy te, które dotarły do nas ze źródeł związanych z judaizmem czy chrześcijaństwem.

W związku z tym można potwierdzić, iż miasto jest dziedzictwem i darem całej ludzkości co może stanowić jeden z najistotniejszych czynników wpływając na rozkwit sektora turystycznego w Iraku.

Ali Abbas Hassan Al-ibadi – archeolog, ukończył studia doktoranckie na kierunku Archeologia starożytnego Bliskiego Wschodu. Dr Ali al-Ibadi brał udział na kilku badaniach powierzchniowych i wykopaliskowych w Polsce i zagranicą. Dr Ali al-Ibadi jest aktywny także w organizacji i uczestnictwach popularnonaukowych poza studiami, gdzie reprezentował odpowiedzialnie swój kraj, jak i pokazał wysoką jakość polskich instytucji naukowych. Uczestniczył w konferencjach ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Opublikował 10 artykułów naukowych. Dr Ali al-Ibadi zna język arabski, polski, angielski, rosyjski, a w trakcie studiów magisterskich uczył się języka aramejskiego i łaciny jako języki starożytne.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Ambasady Republiki Iraku.

Więcej o cyklu Nowości z list UNESCO


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.