wt., 24.09.2019
18:30–20:00
Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
30 zł
Nowości z list UNESCO | Conegliano i Valdobbiadene – wzgórza Prosecco. Wykład z degustacją
Północno-wschodni region Włoch to część winnego krajobrazu obszaru produkcji wina Prosecco. Jest to trudny, wyżynny teren, który ludzie przez wieki dostosowywali do swoich potrzeb. Krajobraz powstały na zboczach wzgórz tworzą małe działki, na których sadzi się winorośl potrzebną do wyprodukowania jednego z popularniejszych rodzajów wina – Prosecco.
Od XVII wieku zaczął powstawać szczególny krajobraz przypominający szachownicę, składający się z rzędów winorośli równoległych i pionowych do stoków. W XIX wieku technika szkolenia winorośli Bellussera przyczyniła się do zestetyzowania cech krajobrazu regionu.
Podczas spotkania dr Michał Bardel przybliży specyfikę regionu i wyjaśni, dlaczego podjęto decyzję o umieszczeniu go na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Będzie to również doskonała okazja do skosztowania 3 różnych rodzajów Prosecco.
Dr Michał Bardel jest dziennikarzem i nauczycielem akademickim, redaktorem naczelnym dwumiesięcznika Czas Wina, jurorem w międzynarodowych konkursach winiarskich, kierownikiem studiów podyplomowych z wiedzy o winie w Collegium Civitas. Wydał m.in. książkę Zbrodnia i wino. Sensacyjny przewodnik po winach świata oraz (z W. Gogolińskim) dwa tomy Wiedzy o winie.
Więcej o cyklu Nowości z list UNESCO