Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

pon., 16.09.2019
18:30–19:45

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Niespokojni artyści z ukraińskiego „Spokoju” w Warszawie

Lata 30. XX wieku. Sztuka ukraińska na Ukrainie sowieckiej dusi się pod butem realizmu socjalistycznego. Tymczasem w Warszawie rozwija się ukraińskie środowisko artystyczne. Malarze, graficy, rzeźbiarze i architekci uczestniczyli w Ukraińskiej Grupie Artystycznej „Spokij” (pol. „Spokój”), jednej z najprężniej działających emigranckich organizacji w Polsce międzywojennej. Działali na terenie całej Polski, organizowali wystawy i prelekcje poświęcone historii i współczesności sztuki ukraińskiej. Podczas wykładu poznamy sylwetki aktywnych działaczy grupy, takich jak znani malarze Petro Andrusiw, Petro Chołodnyj (młodszy) czy Nił Chasewicz.

 

Cykl wykładów: Dziedzictwo kultury ukraińskiej w Warszawie

Od końca wieku XIX Warszawa była miastem, do którego chętnie przyjeżdżali ludzie kultury ukraińskiej. Jeszcze w okresie zaboru rosyjskiego stolica obsypywała kwiatami wybitnych ukraińskich śpiewaków operowych. Tutaj sukcesy odnosili aktorzy tzw. Teatru Koryfeuszy, który w Kijowie nie miał stałej sceny. Rozwój twórczości ukraińskich artystów szczególnie nasilił się w okresie międzywojennym, kiedy znajdowali w Warszawie nie tylko schronienie, lecz i możliwości dla rozwoju talentów. Ślady obecności ukraińskiej kultury pozostały w wielu warszawskich miejscach, jednak rzadko towarzyszy im jakakolwiek forma upamiętnienia. Cykl wykładów przypomni ukraińskie akcenty w dziejach barwnego życia kulturalnego stolicy w pierwszej połowie XX wieku.

Prowadzący: dr Rostysław Kramar

Pochodzi z Ukrainy, w Polsce mieszka od roku 2002. Pracuje na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie w Katedrze Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej. Interesuje się historią kultury ukraińskiej (szczególnie okresu międzywojennego) oraz antysowieckim folklorem politycznym w ZSRR. Jest autorem wielu artykułów naukowych o tematyce kulturoznawczej, redaktorem naczelnym rocznika Związku Ukraińców w Polsce „Ukraiński Almanach”. Współpracuje z ukraińską redakcją Radia Wolna Europa, działa w organizacjach pozarządowych, m.in. w Towarzystwie Demokratycznym Wschód.

Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.