pon., 17.02.2020
18:30–19:45
Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł
Cesarski zespół pałacowy Gugong – Zakazane Miasto
Zakazane Miasto w Pekinie to przykład nie tylko jednego z największych na świecie zespołów pałacowych, ale i kopalnia wiedzy o architekturze chińskiej, fengshui, ceremoniale i życiu dworskim. Ta imponująca budowla powstała w XV wieku, udostępniona została zwiedzającym w 1925 roku i do dziś fascynuje miliony turystów z całego świata.
CYKL WYKŁADÓW: Światowe dziedzictwo UNESCO: Chiny. Cesarskie stolice i pałace w dawnych Chinach
Pekin to dziś wielka, nowoczesna metropolia. Jednak w jej sercu od sześciu wieków wznosi się niezmiennie Zakazane Miasto, a pod fasadami wieżowców i szerokimi ulicami można dojrzeć jeszcze ślady długiej historii tej cesarskiej stolicy. W czasie wykładów częściowo odtworzymy to, jak wyglądała w dawnych czasach i jak budowano miasta i cesarskie Pałace w Chinach.
Prowadzący: dr hab. Marcin Jacoby
Jest sinologiem i ekspertem zajmującym się zagadnieniami polityczno-społecznymi regionu Azji Wschodniej, szczególnie Chin i Republiki Korei. Interesują go historyczno-kulturowe źródła przemian i procesów zachodzących w tym regionie świata. Naukowo specjalizuje się w chińskiej literaturze klasycznej i kulturze Chin starożytnych. Zna język chiński współczesny i klasyczny, tłumaczy dzieła literatury chińskiej na język polski.
Sprawdź pozostałe wykłady poniedziałkowe w Centrum Interpretacji Zabytku.