pon., 10.12.2018
18:30–19:45
Centrum Interpretacji Zabytku
wstęp 5 zł
Studium obiektu. Villa Giustiniani Odescalchi w Bassano Romano
Niezwykłe dzieje tej arystokratycznej rezydencji, gdzie historia rodu splata się z mecenatem artystycznym, wyznaczają nazwiska wybitnych twórców XVII stulecia: Antonio Tempesta, Bernardo Castello, Domenico Zampieri detto il Domenichino, Paolo Guidotti detto il Cavalier Borghese, Marcantonio Piemontese, Francesco Albani. Dzieła tu zgromadzone pozwalają poznać epokę poprzez niemal zwierciadlane odbicie najważniejszych akcentów artystycznych innych, istotnych dla tego okresu prac, znanych chociażby z Pałacu Kwirynalskiego i Castel Gandolfo.
Cykl Rzymskie rezydencje poza murami Wiecznego Miasta
To intelektualna podróż do włoskiego Lacjum jako artystycznej ramy Rzymu, by zobaczyć najciekawsze obiekty znajdujące się poza murami Urbs i opowiedzieć fascynującą historię rezydencji papieskiej arystokracji. Kulturowe dziedzictwo Rzymu nie może ograniczać się do stałych ikon turystycznych wędrówek i najczęściej pokazywanych w mediach obiektów. Pocztówkowy Rzym, choć zawsze piękny, nie tworzy pełnego obrazu. Spotkania umożliwią odnalezienie napięć, które określają specyfikę tego miejsca. Punktem wyjścia będzie centrum urbanistyczne, które kształtowało się od tysięcy lat i dziś układa się w fascynujący palimpsestowy wizerunek. Kolejnym krokiem jest sięgnięcie do tego, co poza murami. Podmiejskie rezydencje papieskiej arystokracji to w pełni naturalna rama dla Rzymu, pozostająca z nim w ścisłej relacji, kształtująca także charakter życia w centrum.
Prowadzący: dr Olaf Kwapis jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Universita di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych. Kierownik studiów podyplomowych Historia sztuki. Interpretacje w Collegium Civitas w Warszawie.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018