pon., 12.03.2018

Wstęp 5 zł

Rzym za bliskimi murami. Od Casina Pio do Villa Torlonia

W 1561 roku Piro Ligorio wzniósł w Ogrodach Watykańskich niewielki obiekt dedykowany papieżowi Piusowi IV. Rezydencja Casina Pio w manierystycznej formie nawiązuje do pamięci o antycznym nimfeum. Przyjrzymy się też innym papieskim i książęcym pałacom. Wędrując od Villa Giulia, Villa Borghese, Villa Doria-Pamphili i Villa Torlonia, przemierzymy dzieje sztuki architektonicznej od renesansu do neoklasycyzmu.

Rzym za murami. Podmiejskie rezydencje papieskiej arystokracji

To intelektualna podróż do włoskiego Lacjum jako artystycznej ramy Rzymu, by zobaczyć najciekawsze obiekty znajdujące się poza murami Urbs i opowiedzieć fascynującą historię rezydencji papieskiej arystokracji. Czym dla nas jest Rzym? Jan Parandowski twierdził, że każdy ma taki Rzym, na jaki sobie zasłużył. Ten pocztówkowy – choć zawsze piękny – nie tworzy pełnego obrazu. Spotkanie umożliwi odnalezienie napięć, które określają specyfikę tego miejsca. Punktem wyjścia będzie centrum urbanistyczne, które kształtowało się od tysięcy lat i dziś układa się w fascynujący palimpsestowy wizerunek. Kolejnym krokiem będzie przejście do tego, co poza murami. Podmiejskie rezydencje papieskiej arystokracji to w pełni naturalna rama dla Rzymu, pozostająca z nim w ścisłej relacji, kształtująca także charakter życia w centrum.

dr Olaf Kwapis, historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendysta La Fondazione Sbranti (Universita di Pisa), adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badacz średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu), organizator europejskich podróży edukacyjnych. Kierownik studiów podyplomowych Historia sztuki. Interpretacje w Collegium Civitas w Warszawie.