Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

śr., 25.10.2023
18:00–19:30

Wykład
Centrum Interpretacji Zabytku
5 zł

Niematerialne dziedzictwo UNESCO. Królewskie indygo

Indygo – dziś sztucznie wytwarzany, u swych korzeni jednak w pełni naturalny – to barwnik, który zrobił niezwykłą karierę estetyczną i komercyjną. Jego ceny budowały miasta i fortuny kupieckie w Azji i Europie. Niezwykle rzadki i cenny w XIX wieku, spopularyzowany został przez możliwość masowej produkcji nienaturalnego odpowiednika naturalnego zasobu. W XXI wieku Austria, Czechy, Niemcy, Słowacja i Węgry postanowiły powrócić do dawnej tradycji tworzenia błękitnego złota Europy. Dziś ponownie zasiewa się pola urzetem barwierskim, który po tradycyjnej obróbce staje się źródłem barwnika używanego w warsztatach rzemieślniczych parających się wytwarzaniem tkanin drukowanych lub po prostu tkanin w kolorze indygo.

W 2018 roku na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości wpisana została natomiast pozycja „Tkanina drukowana (Blaudruck/Modrotisk/Kékfestés/Modrotlač), wytwarzanie tkaniny drukowanej za pomocą klocka drukarskiego i barwnika indygo” zgłoszona przez Austrię, Czechy, Niemcy, Słowację i Węgry. Poznajcie z nami tę niesamowitą historię.

Prowadzący: dr Olaf Kwapis jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendystą La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunktem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badaczem średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu) oraz organizatorem europejskich podróży edukacyjnych. Kierownik studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje” oraz „Dziedzictwo śródziemnomorskie: Kultura, filozofia, sztuka” w Collegium Civitas w Warszawie.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wykład odbywa się hybrydowo. Można w nim uczestniczyć stacjonarnie w siedzibie Centrum Interpretacji Zabytków na Starym Mieście (obowiązuje limit miejsc: 30 osób) lub online z domu albo dowolnego miejsca.

Wykłady stacjonarne kosztują 5 złotych i odbywają się w Centrum Interpretacji Zabytku na Starym Mieście (ul. Brzozowa 11/13). Bilety do nabycia online lub w kasie Centrum Interpretacji Zabytku. KUP BILET NA WYKŁAD STACJONARNY

Wykłady online kosztują 5 złotych, wejściówki do kupienia przez stronę kicket.com. Na podany adres e-mail zostanie wysłany link do platformy ZOOM. Na telefonie komórkowym lub tablecie aplikację ZOOM należy wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować. KUP BILET NA WYKŁAD ONLINE

Zdjęcie: Indygo w zbiorze historycznych barwników na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.